Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän jättimäinen sukellusvene lipuu Suomen ja Viron välistä – seuraa sen kulkua täältä

Perjantaina Dmitri Donskoi seilasi Tanskan edustalla. Taustalla Ison-Beltin silta.
Perjantaina Dmitri Donskoi seilasi Tanskan edustalla. Taustalla Ison-Beltin silta.
Julkaistu 24.07.2017 13:10

MTV UUTISET - STT

Hyvällä tuurilla Suomenlahdella seilaava voi tänään nähdä maailman suurimman ydinsukellusveneen, venäläisen Dmitri Donskoin.

172-metrinen sukellusvene on matkalla Pietariin, missä se osallistuu Venäjän laivaston satavuotisjuhlaan. Samaisen juhlaan on matkalla myös ydinkäyttöinen taisteluristeilijä Pjotr Veliki. Juhlaparaati pidetään heinäkuun lopulla. Ydinaluksi on saattamassa Nikolay Chiker -niminen sota-alus. Aluksen liikkeitä on mahdollista seurata Marine Traffic -palvelussa.

donskoi3
Dmitri Donskoita on saattamassa ydinkäyttöinen taisteluristeilijä Pjotr Veliki (kuvassa vasemmalla) sekä Nikolay Chiker -niminen alus.

Maanantaina iltapäiväyhden aikaan alus oli Marine Traffic -palvelun mukaan Tallinnan luoteispuolella. Ydinaluksia saattavan Nikolay Chikerin ja jopa maailman suurimman ydinsukellusveneen voi mahdollisesti nähdä tänään esimerkiksi Tallinnan-laivalta.

donskoi1Dmitri Donskoi on 172 metriä pitkä.

Jättisukellusvene Dmitri Donskoi on vain noin kymmenen metriä lyhyempi kuin Tallinnan ja Helsingin väliä matkaava Viking XPRS -laiva. Dmitri Donskoi ei ole tiettävästi koskaan aiemmin ollut liikkeellä Itämerellä.

Lisää aiheesta:

Video paljastaa: Venäjän uusin ydinsukellusvene kokenut kovia matkalla KuubaanVenäjä romuttaa suurimman koskaan rakennetun sukellusveneen – piti palvella vuoteen 2026Putin osallistui laivastoparaatiin Pietarissa – tapahtuman vetonaulana Suomenlahdella seilannut ydinsukellusveneKuvat: Merivoimat kuvasi Venäjän jättimäisen sukellusveneen SuomenlahdellaKuvat: Venäjän jättiläissukellusvene seilasi Tanskan edustalla – alus lähes Tallinnan-laivan mittainenSvD: Venäjä aikoo lähettää valtavan ydinsukellusveneen Itämerelle
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 14:56
    Droonit

    Sotilastukikohdassa Belgiassa droonihavaintoja

  • 14:09
    Ukrainan sota

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 13:17
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä: kaksi uhria edelleen hengenvaarallisessa tilassa

  • 12:29
    Ukrainan sota

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • 09:47
    Israel

    Israelilta uhkaus Libanoniin