Venäjällä kestää, mutta Espanjassa ollaan ripeitä – näin eri maissa laittaudutaan
Venäläiset käyttävät siihen eniten aikaa. Ja espanjalaiset suoriutuvat siitä nopeimmin. Saksalaiset haluavat tehdä sen yhdessä ystävien kanssa. Ja me kaikki käytämme siihen enemmän aikaa ennen ensitreffejä.
Remingtonin teettämä Euroopan laajuinen tutkimus selvitti eroja laittautumiskulttuurissa. Eurooppalaiset tarvitsevat keskimäärin 23 minuuttia ollakseen valmiita aamulla ja 40 minuuttia, kun kyseessä on jokin erikoistilaisuus. Venäläiset naiset tarvitsevat aikaa valmistautumiseen jopa 67 minuuttia. Tutkimuksen mukaan heidän laittautuminen onkin Euroopan hitainta. Nopeimpia ovat ranskalaiset naiset. He käyttävät laittautumiseen aikaa 35 minuuttia.
Espanjalaiset naiset ovat nopeita aamutoimissaan. Upeasta ulkoisesta olemuksesta huolimatta heillä kuluu laittautumiseen aikaa vain 17 minuuttia. Ja me kaikki tarvitsemme 25 prosenttia enemmän aikaa ollaksemme valmiita ensitreffejä varten, kuin jos menisimme ulos oman kumppanimme kanssa.
Riitaa odottelusta
Epämiellyttävin asia valmistautumisessa on ystävän tai kumppanin odottaminen. Lähes puolet eurooppalaisista joutuu odottamaan jopa 30 minuuttia partneriaan, ennen kuin tämä on valmis. Tämä on erityisen turhauttavaa italialaisille, joista viidennes saattaa jopa riidellä puolisonsa kanssa sen vuoksi. Mielenkiintoista on kuitenkin, että vain 3 prosenttia eurooppalaisista miehistä sanoo, että heidän kumppaninsa täytyy odotella heitä. Kuitenkin yli puolet naisista ilmoittaa, että juuri he joutuvat odottamaan kumppaniaan.
Hämmästyttävää puolestaan on se, että yli 40 prosenttia meistä vaihtaa asua kahdesti tai useammin valmistautuessaan, ja tämä päättämättömyys ei koske vain naisia. Yli neljäsosa eurooppalaisista miehistä vaihtaa vaatteet enemmän kuin kerran. Hieman alle puolet turkkilaisista miehistä vaihtaa myös hiustyyliään useammin kuin kerran.
Miehet huolehtivat ulkonäöstään
Miehet ovat lisänneet merkittävästi vaivannäköään ulkonäkönsä suhteen. Turkkilaiset, britit ja puolalaiset miehet myöntävät lainaavansa puolisonsa hiusmuotoiluvälineitä.
Naisista ihaninta valmistautumisessa iltaa varten on tulossa olevan tapahtuman odotus. Monet haluavat tehdä valmistautumisestakin tapahtuman. Liki viidennes saksalaisista haluaa valmistautua yhdessä ystäviensä kanssa. Ja 39 prosenttia briteistä tekee näin, mutta ranskalaisista, puolalaisista ja turkkilaisista vain 4 prosenttia. Eurooppalaisten keskiarvon on 11 prosenttia. Liki puolet vastaajista kertoi kuuntelevansa musiikkia valmistautuessaan.
Aamuvalmistautuminen vaatii useimmilta meistä suuria ponnisteluja, ja käytämmekin enemmän aikaa tehdäksemme itsestämme edustuskelpoisia kuin puolisollemme puhumiseen. Hiukset aiheuttavat eniten huolta. 27 prosenttia toivoisi ammattikampaajan läsnäoloa päivittäin, kun taas 7 prosenttia vastaajista kaipaisi äidin apua.
Apua äidiltä ja ammattilaiselta
Neljäsosalla ranskalaisista ja puolalaisista miehistä on ajeltu pää. Itse asiassa noin yksi kymmenestä eurooppalaisesta naisesta on sitä mieltä, että heidän miehensä näyttää paremmalta ajeltuna. Saksalaiset miehet voivat ottaa rennosti. 32 prosenttia saksalaisista naisista pitää yksinkertaisesta hiusleikkauksesta ja kaksi prosenttia kaljusta.
Ranskalaisilla on kaikkein epätodennäköisimmin huono hiuspäivä, kun taas puolalaiset ajattelevat todennäköisimmin, että heillä on huono hiuspäivä joka päivä.
Lähde: Remington Suomi
Uusimmat
-
09:25
Lauri Markkasen tähdistöpaikasta huima linjaus Jazzin sisältä – "Huomisillasta tulee hauskaa"
-
09:25
Kylie Jennerin esikoinen täytti viisi vuotta – ylpeä äiti julkaisi koskettavan onnittelupäivityksen
-
09:25
Sebastian Aho hehkuu NHL:n kuumimpana maalintekijänä – kertoo nyt, mikä kaikki toimii: "On sanomattakin selvää"
-
09:24
EU-komission Ursula von der Leyen saapui Kiovaan – MTV seuraa sotaa
-
09:04
Metroliikenne palautumassa normaaliksi Kampin ja Lauttasaaren välillä
-
08:58
Onko sinulla tämä ranneketju? Tukes varoittaa "taloudellisesta riskistä"
-
08:54
Millaisen jääkiekon SM-liigan haluat? Vastaa kahteen kuumaan kysymykseen
-
08:39
Ukrainan tykistö aiheutti valtavan räjähdyksen Bahmutissa – zoomaus kohteeseen paljastaa venäläissotilaiden paniikin tapahtumapaikalla
-
08:23
Keskon liikevoitto pieneni hieman vuoden viimeisellä neljänneksellä
-
08:15
Lauri Porran elämä musiikin parissa alkoi auton takakontista nousseesta sellosta – nykyään huippumuusikko kiertää maailman metalliareenoilla ja säveltää poikkitaiteellisia sinfonioita
-
08:06
Sebastian Aho teki sen jälleen – suomalaisen putki on koko NHL:n pisin
-
07:58
Avec: Helsinkiläinen Michelin-ravintola sulkee ovensa – hyvästit Oralle: "On varmasti helppo ymmärtää, miksi valitsen nyt toisin"
-
07:51
Korkokate lihotti Nordean tulosta loppuvuonna – osinko nousemassa selvästi
-
07:42
Beyoncé lähtee maailmankiertueelle – fanit valmistautuvat lippukauppaongelmiin
-
07:26
Lauri Markkanen säkenöi Utahin pistelinkona
-
07:24
NHL-huippuvalmentaja on pidätetty
-
07:09
MTV Urheilu selvitti: Erimielisyys repii SM-liigaa, tätä kysymystä varjellaan kuin valtionsalaisuutta – "Osa ei suurin surminkaan suostuisi"
-
07:01
Yhdysvalloissa uusi poliisiväkivaltatapaus kuohuttaa poliisin ammuttua jalattoman miehen
-
06:58
Pekka Toveri: Venäjä saattaa aloittaa jo suurhyökkäyksen lähiviikkojen aikana – "Putin valmis uhraamaan kymmeniä tuhansia reserviläisiä"
-
06:48
Tuhannet ukrainalaiset saavat pian hakea Suomesta kotikuntaa
-
Lataa lisää