Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Demarit pettävät, keskustalaiset ja persut ajavat kännissä – näin eri valheet korostuvat puoluekannan mukaan

0:35Tällaisia valheita eri puolueiden kannattajat suosivatTällaisia valheita eri puolueiden kannattajat suosivat
Julkaistu 03.07.2025 15:23
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Tuore tutkimus paljastaa umpirehellisiksi miellettyjen suomalaisten valehtelevan oikeastaan melko paljon. 

Raha, parisuhde ja toisten miellyttäminen ovat yleisiä syitä sille, miksi suomalainen valehtelee. Tämä selviää viestintätoimisto Tekirin tuoreen kyselytutkimuksen tuloksista.

Vaikka stereotypia umpirehellisestä suomalaisesta ei täysin pidä paikkaansa, suomalaisten valehtelemista voisi luonnehtia hyväntahtoiseksi tai mukavuudenhaluiseksi.

– Me valehdellaan, että päästäisiin pois ikävistä tilanteista tai, jotta voitaisiin miellyttää jotain ihmistä, sanoo Tekirin toimitusjohtaja Riikka Kouhi Huomenta Suomen haastattelussa.

Tekirin toimitusjohtajan mukaan yleisin valehtelun aihe ovat tunteet. 60 prosenttia kyselyyn vastanneista kertoo valehtelevansa tunteistaan edes silloin tällöin.

– Kun kysytään "mitä kuuluu", vastataan "ihan hyvää", vaikka olisi aika paljon muutakin meneillään.

Selvityksen mukaan suomalaiset valehtelevat tunteiden lisäksi erityisesti rahankäytöstä sekä toisen ihmisen olemukseen tai ulkonäköön liittyvistä asioista.

Miehet valehtelevat ajaakseen omaa etuaan

Tutkimus keräsi miesten ja naisten vastauksia, ja näiden sukupuolten välillä havaitiin eroavaisuuksia muun muassa valehtelun syissä.

Tulosten perusteella molemmat sukupuolet valehtelevat ennen kaikkea miellyttääkseen muita ihmisiä, vaikkakin naisten keskuudessa tämä syy on yleisempi.

Miehet sen sijaan valehtelevat naisia useammin edistääkseen omia tavoitteitaan.

Sosiaalidemokraatit himoitsevat varattuja

Tutkimuksessa huomattiin myös, että eri puolueiden kannattajien vastauksissa korostuvat erilaiset valheet.

Esimerkiksi sosiaalidemokraattien kannattajat pettävät puolisoaan ja himoitsevat varattuja enemmän kuin muiden puolueiden kannattajat. Kyselytulosten perusteella 68 prosenttia SDP:n kannattajista on himoinnut varattua.

Lue myös: Näistä merkeistä tunnistat, että sinulle valehdellaan

Perussuomalaisten kannattajat taas valehtelevat äänestämiskäyttäytymisestään ja esiintyvät toisena henkilönä tai häiriköivät internetissä. 

Tulosten mukaan 27 prosenttia perussuomalaisten kannattajista on valehdellut äänestyskäyttäytymisestään, 28 prosenttia on esiintynyt jonain muuna ihmisenä netissä ja yli kolmannes on "trollannut" netissä.

Keskustalaiset valehtelevat pitävänsä anopista

Lisäksi tutkimuksen mukaan keskustan ja perussuomalaisten kannattajista runsas kolmannes on selannut puolisonsa puhelimen salaa läpi.

– Keskustalaiset ja persut ajavat kännissä vähän muita useammin ja keskustalaiset myös valehtelevat anopista pitämisestä useammin kuin muut, Tekirin Riikka Kouhi sanoo.

Kyselyn perusteella vihreiden kannattajien tärkeä motivaatio valehtelulle on halu miellyttää muita.

10:04Suomalaisten valheet paljastuvat – mistä tunnistaa huiputtajan?Katso myös: Mistä asioista suomalaiset valehtelevat ja miten valehtelijan tunnistaa? Katso koko Huomenta Suomen haastattelu.

Tekir teetti kyselytutkimuksen tutkimusyhtiö Verianilla. Kyselyyn vastasi 1 031 suomalaista ja sen kohderyhmänä oli Manner-Suomen 18 vuotta täyttänyt väestö. Virhemarginaali on 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Lue myös: Toimi näin, jos epäilet kumppanisi pettävän

Lisää aiheesta:

Sopivaa vai ei? Tätä mieltä suomalaiset ovat poliitikkojen yksityisviestien uutisoimisestaTutkimus selvitti, tuntevatko pettäjät syyllisyyttä syrjähypyistäänYllättävän moni suomalaispari saa tästä aiheesta riidan aikaiseksi: "Vakavien keskustelujen käyminen päivällisen aikana voi vain pahentaa asioita"Kerrotko kumppanillesi kaiken? Tässä tapauksessa pieni määrä salaisuuksia voikin tehdä jopa hyvää parisuhteelle Eduskuntavaalitutkimus: Liki kaksi kolmesta suomalaisesta ei luota puolueiden vaalilupauksiin – "Puolueilla on näytön paikka"Ilkka Ahtiaisen kommentti: Tutkimus antaa vihiä – onko Suomeen syntymässä naisten puolue?
TutkimustuloksetIhmissuhteetPuolueetHuomenta SuomiUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tutkimustulokset
  • Eilen11:06
    Linnut

    Pikkulintuja tutkittiin – tulos yllätti tutkijat täysin

  • 30.11.14:45
    Muistisairaudet

    Tiesitkö? Kaksikielisyys voi pienentää muistisairauden riskiä

  • 29.11.15:19
    Avaruus

    Nasan avaruusteleskooppi havaitsi jotain selittämätöntä: Merkkejä mystisestä aineesta?

  • 27.11.08:31
    Iho-ongelmat

    Moni aikuinen ei tunnista tätä iho-ongelmaa itsellään – voi hoitamattomana johtaa pysyviin arpiin

  • 25.11.16:45
    Nuoret

    Väitöstutkimus: Yksi asia voi vaikuttaa selvästi nuoren koulumenestykseen