Venäjällä ammutaan nälkäisiä karhuja – etsivät ruokaa hautausmailta

Karhu (Ursus Arctos) kuvattuna Suomen ja Venäjän välisellä rajavyöhykkeellä Kuhmossa.
Karhu kuvattuna Suomen ja Venäjän välisellä rajavyöhykkeellä. (kuvituskuvaa)Lehtikuva
Julkaistu 29.08.2013 15:01(Päivitetty 29.08.2013 15:13)

Venäjän Kaukoidässä aiotaan ampua nälkiintyneitä karhuja. Paikallisen viranomaisen mukaan karhut ovat muuttuneet aggressiivisiksi sen jälkeen, kun aluetta koetelleet tulvat tuhosivat karhuille tärkeän marjasadon.

Karhut ovat hyökänneet ihmisten koteihin kuusi kertaa viimeisen kuukauden aikana. Viranomaisen mukaan eläimet ovat murtautuneet taloihin sisään ja syöneet jääkaapin tyhjäksi. Osa karhuista on etsinyt syötävää hautausmailta.

Huolestuneiden asukkaiden vetoomuksesta viranomaiset päättivät sallia vihaisten karhujen ampumisen. Uhkaavissa tilanteissa ihmiset voivat soittaa metsästäjän paikalle.

Alueen metsästysasioista vastaava viranomainen huomauttaa, ettei kaikkia alueen karhuja ole tarkoitus hävittää.

Presidentti Vladimir Putin tutustui tänään tulvatuhoihin helikopterista käsin.

(MTV3 - STT - AFP)

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat