Värikäs kanakeitto ja maa-artisokkaherkku 12.11.2001
Toim. Kati Nappa
Värikäs kanakeitto
liemi:
4 broilerin koipireisipalaa
1-1 ½ l vettä
pala tuoretta inkivääriä
1 sipuli
1 porkkana
suolaa
kokonaisia pippureita
1. Poista broilerinpaloista rasvamöykyt. Kuori kasvikset ja paloittele muutamaan osaan.
2. Nosta kaikki ainekset veteen, kuumenna kiehuvaksi, kuori vaahto ja anna kiehua 40-60 minuuttia.
3. Siivilöi liemi.
4. Erottele luut ja nahat lihapaloista. Käytä puolet lihoista keittoon ja puolet parin päivän sisällä salaattiin, lämpimiin voileipiin tms.
Keitto:
kanaliemi
1-2 pss pakastevihanneksia
2 dl pieniä makaroneja tai n. ½ riisiä tai rikottua ohraa
2-3 valkosipulinkynttä
1-2 tl currya tai paprikajauhetta
vihersilppua
mustapippuria myllystä
suolaa
1. Kuumenna liemi ja lisää joukkoon riisi tai ohra. Tarkista tuotteen kypsymisaika pakkauksesta.
2. Lisää kasvikset kun kypsymisaikaa on n.10 minuuttia jäljellä tai jos käytät makaronia, lisää kasvikset ensimmäiseksi.
3. Mausta keitto silputulla valkosipulilla ja currylla tai paprikalla.
4. Lisää joukkoon paloiteltu broileri.
5. Tarkista maku, keitä kypsäksi ja lisää joukkoon lopuksi vihersilppua. Tarjoa keiton seuraksi leipää.
Maa-artisokka on herkullinen mukula, jota tällä hetkellä on saatavilla kotimaisena. Mukulat ovat muhkuraisia ja hivenen hankalia käsitellä, mutta maku on erittäin herkullinen esim. sosekeitossa, paistoksissa tai sellaisenaan lisäkkeenä. Harjaa mukulat puhtaiksi ja kuori kuorimaveitsellä juoksevan veden alla tummumisen estämiseksi. Voit kypsentää mukulat myös kuorimattomina ja kuoria ne kypsinä. Silloin ne sopivat hyvin esim. paistoksiin.
Maa-artisokkaherkku
n. ½ kg maa-artisokkia
50-100 g sinihomejuustoa
1 dl ruokakermaa
mustapippuria
(kypsää broileria)
1. Keitä artisokat kuorineen. Kuori ja viipaloi ne uunivuokaan. Mausta kevyesti pippurilla. Jos sinulla on broileria paloittele se alimmaiseksi uunivuokaan.
2. Sekoita murustettu sinihome kerman joukkoon ja levitä artisokkien päälle.
3. Paista uunissa tai grillivastuksen alla, kunnes pinta on kauniin täplikäs ja ruoka kuumentunut. Tarjoa heti hyvän leivän kera.
Uusimmat
-
18:21
EU-maa Tshekki kyllästyi unionin rokoteviivästyksiin ja tilasi pistoksia Venäjältä
-
18:15
Äidit ja isät saivat kiitosta – Joni Mäeltä ja Ristomatti Hakolalta kauniita sanoja MM-hopeajuhlissa
-
18:06
Lähestyvä ravintolasulku varjostaa hiihtokeskuksia – Levillä osa ravintoloista sulkeutuu jo nyt
-
18:06
"Maailmanluokkaa" – suomalaiskiekkoilija kyykytti NHL:n supertähteä näyttävästi
-
18:04
Kati keksi nerokkaan tavan valmistaa lämpimiä voileipiä – tätä on kokeiltava: "Uskallatko ottaa seuraavan leivän?"
-
18:02
Muusikko Nicole Scherzinger on jäätävässä kunnossa – julkaisi urheilullisen yhteiskuvan rakkaansa kanssa
-
17:59
Mitkä koronarajoitukset koskevat minua? Täältä löydät tiedot kotipaikkasi tilanteesta
-
17:47
Iivo Niskanen lähetti hilpeät kuvaterveiset Suomen mitalikaksikolle – Ristomatti Hakola riensi puolustamaan joukkuetoveriaan: "Mä anon Iivolta armoa"
-
17:35
Paljastaako Trump aikeensa presidenttiehdokkuudesta? Näin tutkija ennakoi illan puhetta
-
17:29
Upean esityksen järjestänyt Kalle Rovanperä selvitti, miksi voitto jäi vielä saamatta
-
17:27
Eeva Lehtimäen kommentti: Lepomäen yllätysehdokkuus auttaa ahdingossa olevaa kokoomusta, mutta ei ratkaise pormestariongelmaa
-
17:22
Jari Isometsä näkee Suomen MM-hopeassa kovia taustoja – hurja teoria venäläisistä: "Voin lähteä kotiinkin"
-
17:06
Suomi venyi viidenneksi yhdistetyn joukkuekisassa
-
17:02
Hollywood-tähti Gwyneth Paltrow väittää lihoneensa koronan takia – aloitti rajun laihdutuskuurin: "Tämä on ollut ihmeellistä"
-
17:00
Huoltovarmuuskeskus esittää rokotusjärjestykseen muutosta: Yhteiskunnan toiminnan kannalta keskeiset ammattiryhmät ennen muita
-
16:52
Suomen MM-yllätyshopeassa natsasi kaikki: "Tiesimme, että hyytyvät tuohon sohjoon – se oli taktiikkaa!"
-
16:52
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Tampereen seudulla useita altistumisia, uusia tartuntoja Suomessa 620
-
16:38
Helsingin koronavirustartunnat nyt ennätystasolla – lauantaina ilmi 274 uutta koronatartuntaa
-
16:35
Myanmarissa kuolonuhrien määrä kasvaa – YK:n mukaan ainakin 18 kuollut
-
16:32
Rallin superlahjakkuus osoitti Rovaniemellä uskomatonta pokkaa: maailmanmestari-isä hämmästyi poikansa aikeista – "Yritin puhua hänelle järkeä"
-
Lataa lisää