Asuntoministeri Jan Vapaavuori (kok.) varoittaa jättiläiskokoisten kauppakeskusten vyörystä Suomeen. Ympäristöministeriön tuoreen selvityksen mukaan Suomeen on suunnitteilla yhteensä 165 suurmyymälää tai kauppakeskusta, joista massiivisimmat ovat jopa kaksi kertaa suurempia kuin maan tällä hetkellä suurin kauppakeskus Itäkeskus.
Ympäristöministeriön keräämien tietojen mukaan Jyväskylään on esimerkiksi suunnitteilla peräti 350 000 neliömetrin laajuinen Eteläportti-kauppakeskus. Helsingin Itäkeskuksessa neliöitä on 150 000. Pirkkalaan on puolestaan vireillä 300 000 neliömetrin laajuinen ostosparatiisi.
Vapaavuoren mukaan Suomessa on edessä laaja periaatteellinen keskustelu kauppakeskusten kehityksestä ja niiden sijoittamisesta.
- Ideapark on tässä keskustelussa vain jäävuoren huippu, Vapaavuori sanoo.
Alueellisilta ympäristökeskuksilta kerätty aineisto analysoidaan ympäristöministeriössä loppukesän aikana, ja tuloksia on luvassa alkusyksystä.
