Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vantaalainen perhe syö päivittäin valmisruokaa ja vanukkaita: "Ei meillä keitetä aamupuuroa, koska olen laiska"

Julkaistu 19.03.2018 07:18(Päivitetty 08.08.2018 10:30)
Toimittajan kuva

Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Kaappaus keittiössä -ohjelman huippukokki Kari Aihinen tapaa keskiviikkona 8.8.  klo 20 MTV3-kanavalla nuoren vantaalaisen perheen, joka tarvitsee kipeästi apua kamppailussaan eineksien ja päätähuimaavien ruokakulujen kanssa. 

Huippukokki kohtaa Kaappaus keittiössä -ohjelmassa todellisen haasteen, kun hän tapaa vantaalaisen perheen, joiden ruokailutottumukset ovat aivan retuperällä. Perheeseen kuuluu äiti Melissa, isä Tero sekä pienet tyttäret Vanessa ja Josefiina. Kun Aihinen saapuu vierailulle perheen luokse, Melissa tekee selväksi perheen ruokailutottumukset saman tien.

– Meillä ei keitetä aamupuuroa, koska olen laiska, Melissa toteaa Aihiselle.

LUE MYÖS: Huippukokki pelasti vantaalaisen perheen ruokavalion: "Saadaan hyvät eväät muksuille elämään"

Melissa kertoo laittavansa lapsilleen aamulla valmisruokaa ja syövänsä itse esimerkiksi kaupan paistopisteeltä haetun lihapasteijan. Kun perheen isä Tero tulee kotiin töistä, valmiina on Melissan kokkaama ateria. Tämä on aina poikkeuksetta jonkinlaista pastaa.

Iltapalaksi Melissa ja Tero saattavat itse syödä vielä lisää eineksiä. Melissa myöntää, että hänen ruokavalionsa koostuu muutenkin pitkälti vain yhdestä lämpimästä ateriasta, sekä vanukkaista ja karkista. 

– Kunhan lapset saavat ruokaa, niin se on ihan ok, mutta itsellä ei niin väliä. 

Eineksiin painottuva ruokavalio käy raskaaksi myös kukkarolle

Huippukokki epäilee, että perheen jääkaappi on laiskan lisäksi myös kallis. Aihinen on oikeassa, sillä perheen ruokakulut kohoavat kuukaudessa jopa 800 euroon. 

Melissa myöntää, että ruuanlaitto on hänelle melko vieras alue. Hän ei ole ikinä tehnyt tiettyjä asioita keittiössä ja on arka kokeilemaan uutta. Tero kertoo, että jos on joku juhlapäivä, hän saattaa tehdä esimerkiksi lihapadan, jota haudutetaan pitkään uunissa. 

– Nimenomaan sinä teet ja se on se pari kertaa vuodessa, Melissa kuittaa.

Jakso nähtiin ensimmäisen kerran MTV3-kanavalla maanantaina 9. maaliskuuta 2018.

Lisää aiheesta:

Suurtalouskokki Pirjon tyttäret eivät suostu syömään äitinsä tekemää ruokaa – Kari Aihinen kauhistuu kuullessaan, kuinka perheessä sen sijaan ruokaillaanKari Aihinen kaappasi lappeenrantalaisperheen keittiön kaksi vuotta sitten – Otto-poika, 17, innostui elämäntapamuutoksesta ja laihtui 30 kiloaKari Aihinen laittaa jälleen suomalaisperheiden ruokatottumukset uuteen uskoon: "Kyse ei ole vain paremman makuisesta ruuasta"Petra, 23, laittaa ruokaa vain lapselleen – kotitöiden välttely tyrmistyttää huippukokin: ”Äiti ei voi joka kerta tulla tänne tiskaamaan”Suurperheen ruoanlaitto on äidin vastuulla – yhdessä kokkaaminen aiheuttaa riitoja: ”Ei siitä oikein tule mitään”Lapsiperheen ruokavalio koostuu eineksistä – äiti inhoaa ruoanlaittoa: ”Syödään vain, koska on pakko”
TV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

TV-ohjelmat
  • 16:30
    Autot

    Moni muistaa Pimp My Ride -hittisarjan – karu totuus tuunatuista autoista voi yllättää

  • 15:01
    Salatut elämät

    Tuttu tv-kasvo nähdään Salkkareissa

  • 13:05
    Salatut elämät

    Tiesitkö! Salkkareiden kaupasta löytyy erikoisen nimisiä tuotteita

  • 09:15
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Vappu Pimiän TTK-pestin päättyminen lähestyy – paljastaa karonkkasuunnitelmansa

  • 06:45
    Asian ytimessä.doc

    Marika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"