Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas otti kantaa klassiseen kysymykseen – pitääkö olla huolissaan?

Valtteri Bottas ei ole turhaan huolissaan Espanjan GP:n annista ja siitä, miten isoksi ero hänen ja Lewis Hamiltonin välillä ehti kasvaa kisan aikana.
Valtteri Bottas ei ole turhaan huolissaan Espanjan GP:n annista ja siitä, miten isoksi ero hänen ja Lewis Hamiltonin välillä ehti kasvaa kisan aikana.xpbimages.com
Julkaistu 13.05.2019 15:49
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Mercedeksen Valtteri Bottas lähti sunnuntaina Espanjan GP:seen paalupaikalta. Heti lähdössä Bottaksen tallikaveri Lewis Hamilton ohitti suomalaiskuskin, ajaen lopulta kisan loppuun. Bottas ei lopulta pystynyt vastaamaan Hamiltonin vauhtiin, vaikka hän sai uuden mahdollisuuden kisan loppuvaiheilla.

Bottas jäi pahimmillaan yli kymmenen sekunnin päähän Hamiltonista kisan aikana. Lopussa ero kapeni, kun radalle tuli turva-auto.

Silti, kisa jätti kysymysmerkkejä ilmoille.

Erityisesti siitä, että pitääkö Mercedeksen kuskien välisestä erosta olla huolissaan?

LUE MYÖS: F1-lehdistökatsaus: Ferrarin tilasta kriisitunnelmat Italiassa – Valtteri Bottaksen vireestä lupauksia Monacon viikonloppuun

Ei Bottaksen mielestä.

– Jos rehellisiä ollaan, niin en tuntenut, että kisavauhdissa oli mitään eroa. Se on se, miten itse tunnen, Bottas totesi Racefansin mukaan.

– Tiedän kuitenkin sen, että mistä puhutaan, kun olet kärjessä ja pystyt kontrolloimaan tilannetta. Silloin pystyy säästämään renkaita juuri niin kuin haluat – puhtaassa ilmassa. Tämän tyyppisillä radoilla, mikä tämäkin Barcelona on – sillä tehdään selvä ero. Vaikka olisit neljän sekunnin päässä, niin silti mutkissa auto liukuu enemmän. Ja sitä ei tarvita paljon, niin renkaat ovat loppu paljon aiemmin.


– Joten en ole huolissani yhtään kisavauhdistani. Iso juttu oli se, että kuka on ykkösenä ensimmäisten mutkien jälkeen, Bottas kävi läpi.

Bottaksen mukaan Kiinan GP:ssä hän tunsi paljon enemmän siltä, että hän mokasi itse.

– Siellä tuntui siltä, että olisin voinut tehdä jotain eri tavalla. Täällä... en olisi voinut tehdä mitään eri tavalla, Bottas sanoi.

Heti kisan jälkeen Bottas puhui kytkinviasta, joka haittaisi hänen lähtöä. Tämä oli lopulta merkittävässä asemassa koko kisan lopputuloksen kannalta.

LUE LISÄÄ: Valtteri Bottas paljasti syyn heikkoon lähtöönsä – "Ei ole ikinä käynyt aikaisemmin"

Voittoon ajanut Hamilton johtaa nyt MM-sarjaa 112 pisteen voimin. Bottaksella pisteitä on 105. 

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas pääsi myhäilemään – ei kokenut minkäänlaisia huolia upean voittoajonsa aikana: "Vauhtini oli loistavaa"Mikä Valtteri Bottaksen startissa meni pieleen? Mercedes teki ensimmäiset analyysit: "Ei tullut täydellistä lähtöä, kun olisi tarvittu"Valtteri Bottakselta yllättävä paljastus huipputuloksen takaa – "Onko normaalia, että talli tekee noin?"Lewis Hamilton kieltäytyi tottelemasta Mercedeksen määräystä – ”Miksi olisi pitänyt ottaa riski?”Valtteri Bottas reagoi poikkeukselliseen ongelmaan – toimii jatkossa toisinValtteri Bottas nosti esiin mielenkiintoisen yksityiskohdan: "En tiedä, mitä siinä olisi pitänyt tehdä"
F1Espanjan GPValtteri BottasLewis HamiltonMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • 8.12.10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"