Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas avautuu rajusta itsekritiikistään: ”Joskus sanon, että olet v***n tussu”

Valtteri Bottas
Valtteri Bottas2019 Getty Images
Julkaistu 24.07.2019 08:52
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Valtteri Bottas kertoo käyvänsä jokaisen kisaviikonlopun jälkeen raa’an rehellistä yksinpuhelua peilikuvansa kanssa. F1-tähti on joskus jopa hämmentävän kovasanainen omia suorituksiaan kohtaan.

LUE MYÖS: Mercedes kiusoittelee – Valtteri Bottaksen ja Lewis Hamiltonin autot erityisessä ulkomuodossa Saksan kisaan

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Saksan GP suorana 26.-28.7.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55,
2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Saksan GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Bottas sanoo ESPN:n haastattelussa perkaavansa jokaisen kisan itsensä kanssa peilin edessä. Suomalaisen itsekritiikki on varsin kovaa.

– Joskus sanon, että ”olet v***n tussu! Olet tyhmä!” ja joskus sanon: ”olet paras”. Haluan vain olla rehellinen itselleni, Bottas kertoo.

– Voit aina parantaa ja aina tässä lajissa löytyy kaikenlaisia tekosyitä, mutta omien heikkouksien ja vahvuuksien hyväksyminen toimii minulle, hän jatkaa.

Paljon uhrauksia lapsuudessa

Bottas on myös tuonut monesti oman itsekriittisyytensä esiin haastatteluissaan. Suomalainen ei halua piilotella tunteitaan, jos kisat eivät ole menneet hänen mielestään putkeen. Hänen periksi antamaton asenteensa on peräisin lapsuuden kokemuksista.

– Lapsuudessani perheeni otti isoja taloudellisia riskejä. He laittoivat joka ainoan pennin minun kilpailemiseeni ja myös uhrasivat täysin vapaa-aikansa, Bottas sanoo.

– Minä uhrasin lapsuudessani monia asioita: aloin matkustella aika nuorena, annoin sen haitata koulussa oppimista ja kavereiden kanssa vietettyä normaalia aikaa. Mutten tietysti vaihtaisi päivääkään pois.

– Kun olin 12-vuotias, tapahtui iso muutos ajattelussa, ja tajusin, että jos haluan saavuttaa jotain, minun pitää tehdä kovaa töitä ja keskittää kaikki energiani vain tähän lajiin. Silloin aloin treenata ja ottaa asiat vakavammin.

– Minusta tuli paljon itsekriittisempi, ja analysoin ajamistani enemmän ja enemmän, Bottas muistelee.

Helpointa olla rehellinen

Bottas on avoimuudessaan harvinaisuus F1-kuskien joukossa, mutta tiedostaa tavan toimivan omalla kohdallaan.

– Olen huomannut, ja sen pitäisi olla kaikilla sama, että helpointa on olla sellainen kuin olet. Olla rehellinen itselleen eikä ole tarvetta käyttäytyä toisin. Se on aina ollut sellaista.

Vuoden 2018 voitottomuus aiheutti Bottaksessa paljon kiukkua itseään kohtaan. Sen jälkeen radoille palasi vihainen suomalaiskuski, joka oli käynyt paljon keskusteluita itsensä kanssa.

– Analysoin viime vuotta paljon. Pääasia taisi olla, että aloitin aika vahvasti, mutta sitten tuli monia, monia tappioita putkeen eri syistä. Kiinasta ja Bakusta lähtien oli massiivisia jaksoja, kun tunsin aina negatiivisia tunteita sunnuntain jälkeen. Se todella vetää alas, hän tunnustaa.

– Sitten kaiken kukkuraksi, kun olet MM-pisteissä kaukana perässä ja sinun pitää alkaa, ainakin jossain määrin, kakkoskuskiksi sen sijaan, että ajaisi mestaruudesta. Ja sitä on vaikea hyväksyä, kun on laittanut tavoitteita kaudelle.

Bottakselle ajamisesta nauttiminen on avain hyviin tuloksiin.

– Olin kaukana ajamisen nautinnosta viime kauden lopussa. Se oli minusta iso juttu, Bottas näkee uuden tulemisensa taustoista.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas paljastaa – oli jo lähellä lopettaa F1-uransa: "Minulle riitti"Valtteri Bottas räväytti! Todella rohkea lausunto näytöistä Lewis Hamiltonin rinnalla – mitähän muut F1-kuskit ajattelevat tästä? Valtteri Bottakselta lähti taas terveiset ”niille joita asia koskee” – kertoo nyt haistattelun taustat: "Täysin vastoin minun mentaliteettiani"Valtteri Bottaksen paikkaa kärkkyvä F1-kuski kertoo vahvasta suhteestaan Mercedekseen: "Jotkut voivat ajatella mitä haluavat"Valtteri Bottas toivoo sopimusneuvotteluihin pikaista ratkaisua, kisakalenteri luo omat vaikeutensa – "Se ei ole hyväksi, ja olen oppinut sen"Valtteri Bottas ylistää Suomea mediajätille: "F1-menestyksemme tulee suomalaisuudesta"
F1Valtteri BottasMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • Eilen12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"

  • Eilen09:03
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottas menetti yllättäen F1-paikkansa: "Meillä oli jo sopimus"

  • Eilen07:25
    Meksikon GP

    Järkyttävä näky F1:ssä – kuljettaja oli ajaa ihmisten päälle: "Olisin voinut tappaa heidät"