Vältä niskakipu – valitse tyyny oikein ja nuku hyvin
Tyynyn valinta on yhtä yksilöllistä kuin hyvän patjan valinta. Valintaan vaikuttavat nukkujan mieltymykset, patjan pehmeys ja se missä asennossa nukkuu.
Tyyny on oikean korkuinen, kun nukkujan niska ja kaula ovat suorassa. Oikeanlainen tyyny tukee niskaa, päätä ja hartioita. Hyvä tyyny takaa rentouttavat unet.
Tyynyn valintaan vaikuttavat nukkuma-asento ja sängyn pehmeys. Jos nukut vatsallasi, on pää ja niska eri asennossa, kuin selällään tai kyljellään nukkuvalla.
Jos mahdollista tyynyä tulisi kokeilla ainakin viikko, ennen kuin selviää onko se oikeanlainen. Ergonomisesti muotoillut tyynyt vaativat ehdottomasti kahden viikon kokeilujakson.
Tyyny tulisi pestä kerran vuodessa. Älytyynyä ei voi pestä lainkaan, sen hoito-ohjeet löytyvät tästä.
Tyyny kannattaa vaihtaa uuteen, kun sen täyte on painunut kasaan, eikä se enää palaudu yön aikana. Tyynyt tulisi vaihtaa uusiin parin vuoden välein.
Uusimmat
-
18:21
Katso historiallinen hetki: Haavisto allekirjoitti hakemuskirjeen Natoon – "Toivottavasti posti kulkee"
-
18:20
Kruununprinsessa Victoria noteerasi Suomen valtiovierailulla – poseerasi Kalevala-koru yllään
-
18:05
NHL:n supertähti karmivassa tilanteessa – asemiehet veivät auton
-
18:00
Niko Ranta-aho lupasi unohtaa miehen velat, jos tämä seisoisi "samassa rintamassa" Katiska-oikeudenkäynnissä – syyttäjän mukaan kyse oli uhkailusta: Näin oikeudenkäynti eteni
-
17:54
Miten peräkärry kytketään viimeisen päälle kunnolla? Näillä ohjeilla täydellinen suoritus onnistuu ensikertalaiseltakin
-
17:43
Kansainvälinen rikostuomioistuin lähettänyt kaikkien aikojen suurimman ryhmän tutkimaan sotarikoksia Ukrainassa – MTV seuraa sotaa
-
17:42
Aleksander Barkoville NHL-palkintoehdokkuus – suomalaistähti arvostetun pystin edellinen voittaja
-
17:40
Everstiltä poikkeuksellinen ulostulo Venäjän tv:ssä maan sotatoimista ja median valheista: "Älkää heiluttako ohjuksia Suomen suuntaan"
-
17:34
Vieläkö Leijonat saa yhden NHL-vahvistuksen? Näin tilannetta kommentoidaan joukkueen sisältä
-
17:19
Suomen Nato-äänestyksen tulos saattoi olla historiallisen ylivoimainen eduskunnassa – vuonna 2015 nähtiin vielä hurjempi tulos, joka raivostutti Kimmo Sasin
-
17:13
Erdoganin kova peli asettaa koko Naton hankalaan asemaan, arvioivat asiantuntijat: "Maa on tosissaan vaatimuksissaan"
-
17:10
Näin historialliseen Nato-päätökseen on reagoitu Suomessa ja Euroopassa: "Kuka olisi uskonut vielä vuodenvaihteessa?" – myös Tarja Halonen kertoi Nato-kantansa
-
17:02
Suomi ja Ruotsi jättävät Naton jäsenhakemuksen yhdessä – Niinistö: "Demokratia on voittanut"
-
17:00
"Voi mahoton" – jaettu ykköspaikka yllätti Pudasjärven lukiosta ylioppilaaksi kirjoittaneen Jesse Pyykkösen
-
16:57
Menikö oikein? Tuomariston mieli muuttui, Kari Jalosen joukoille pettymys
-
16:55
Suudelmia altaalla! Bachelorit tekevät lähempää tuttavuutta sinkkunaisten kanssa
-
16:52
USA:n Austin Watson huuteli törkeyksiä Marko Anttilalle – pian tapahtui irvokas käänne: "Ei haitannut yhtään!"
-
16:50
Asiantuntijat ennustavat rajuja muutoksia ruoan hintaan – "Kyllähän tässä on vakava paikka"
-
16:33
Tällainen Nato-maa Suomesta on mahdollisesti tulossa – ei ydinaseita tai vakituisia joukkoja: "Suomi on turvallisuudentuottaja"
-
16:22
Presidentti Niinistö tapaa Bidenin torstaina Washingtonissa – Valkoiselta talolta rohkaiseva lausunto Suomen Nato-jäsenyydestä
-
Lataa lisää