Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vakuuttaisitko rintasi tai kiveksesi?

Lehtikuva/Marja Seppänen-Helin
Lehtikuva/Marja Seppänen-HelinCopyright:MTV3 Oyj/Lehtikuva,2009
Julkaistu 29.06.2009 20:00(Päivitetty 10.08.2010 13:58)

Täsmävakuutukset ovat tuoneet vakuutusmarkkinoille valinnanvaraa. ACE Europen miesten syöpävakuutus kattaa ainoastaan siittimessä, kiveksissä, rintarauhasessa tai eturauhasessa diagnosoitavat syövät. Tämä on Henki-Tapiolan palvelujohtaja Ville Eskolan mielestä huolestuttavaa.

– On hieman vaarallista ajatella, että vakuutusasiat ovat kunnossa, jos ottaa syöpävakuutuksen. Mitä jos tuleekin jokin muu sairaus tai jokin muu kuin ehdoissa mainittu, korvattava syöpä, Ville Eskola kysyy.

Eskola toteaa, että vakuutusturvalla kannattaa varautua sellaisiin suuriin kustannuksiin, jotka horjuttavat taloutta.

Hänen mielestään syövän varalta kannattaa ottaa normaali sairauskuluvakuutus, josta voi saada korvausta keskenään hyvin erilaisista sairauksista. Eskola kertoo, että sellainen vakuutus kattaa sekä vakavampien että vähemmän vakavien sairastumisten ja tapaturmien kuluja. Se antaa siis turvaa syövän, mutta myös vaikkapa usein kalliiksi tulevien polvileikkausten kustannuksien varalle.

ACE Europen toimitusjohtaja Maria Sanmark kuitenkin huomauttaa, että syöpävakuutuksen voi ottaa sairauskuluvakuutuksen lisäksi.

– Kertakorvaus maksetaan, vaikka asiakas saisi korvauksia muualtakin. Kuitteja vastaan voi saada korvauksia vain yhdestä vakuutuksesta. Muiden yhtiöiden tarjoamat sairauskuluvakuutukset kattavat faktisia kuluja, meidän tarjoamamme vakuutus korvaa kertakorvauksen syöpädiagnoosista, joka ei siis edellytä kuluja kuten sairauskuluvakuutukset.

Sanmark kertoo, että esimerkiksi tässä miesten syöpävakuutuksessa veroton kertakorvaus on 30 000 euroa ja asiakas voi käyttää sen parhaaksi katsomallaan tavalla. Tämän lisäksi asiakkaalla on mahdollisuus saada enimmillään 20 000 euroa sairaalapäivärahaa.

Syöpävakuutukset olleet suosittuja

Syöpävakuutukset ovat Sanmarkin mukaan olleet heidän asiakkaidensa keskuudessa suosittuja. Sanmark kertoo, että yritykseltä löytyy kuusi hyvin erilaista syöpävakuutusta, joita on kaikkiaan otettu yhteensä kymmeniä tuhansia. Näistä vakuutuksista saaduista maksutuloista ACE Europe on lahjoittanut 265 000 euroa Suomen Syöpäsäätiölle suomalaista syöpätutkimusta varten.

– Uskon siihen, että vakuutukset ovat ala, josta suomalaiset eivät ole kiinnostuneet. Syöpävakuutusten huima suosio kuitenkin osoittaa, että uudentyyppiset vakuutukset kiinnostavat. Asiakkaat haluavat valita mistä riskistä he maksavat. Uudenlaiset vakuutukset lisäävät kuluttajien valinnanvapautta, ja se on kuluttajien etu.

Sirpalevakuutusten idea on Sanmarkin mukaan juuri se, että kuluttajat saavat lisää valinnanvaraa. ACE Europe on tarjonnut sitä syöpävakuutusten muodossa vuodesta 2006 lähtien, mutta Tapiolalla ei ole aikomusta lähteä samalle linjalle.

– Me katsomme asiakkaan vakuutusturvan kokonaisuutta. Mitä enemmän vakuutukset ovat sirpaleisia, sitä kalliimmaksi ne tulevat kuluttajalle. Kannattaakin pohtia, maksaako päällekkäisistä vakuutuksista ja toisaalta sitä, jääkö harmaita kohtia vakuutusturvaan. Kannattaa myös miettiä, otanko vakuutuksen siihen sairauteen, mitä pelkään vai vakuutanko itseni niin, ettei tarvitse pelätä, Ville Eskola sanoo.

Kiinnitä huomiota vakuutusehtoihin!

Ville Eskola kehottaa kuluttajia kiinnittämään tarkasti huomioita vakuutusehtoihin, oli sitten kyseessä millainen vakuutus tahansa. Esimerkiksi sairaalan vuodeosastopäivien kulukorvaus vaihtelee Eskolan mukaan suuresti eri vakuutusyhtiöiden välillä.

– Meillä voi valita hoitopäivämaksuksi 452 euroa, sillä pääsee yksityiselle puolelle, mutta joissakin vakuutusyhtiöissä on vaihtoehtona vain noin 50 euroa, mikä riittää korvaamaan vain julkisen terveydenhuollon vuodeosastopäivän kulut.

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa