Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ikävä vaara vaanii pian monia koteja: Tarkkaile näitä "hälytysmerkkejä" lumen sulaessa

0:25Rikolliset voivat vaihtaa kotiosoitteesi tietämättäsi ja haalia nimissäsi pikavippejä – Vakuutusyhtiö If varoitti keskiviikkona, että identiteettivarkaudet ovat kasvussaKatso myös uutisvideo: Rikolliset voivat vaihtaa kotiosoitteesi tietämättäsi ja haalia nimissäsi pikavippejä – Vakuutusyhtiö If varoitti aiemmin, että identiteettivarkaudet ovat kasvussa
Julkaistu 03.03.2021 22:48

MTV UUTISET - KAUPPALEHTI

Monissa kodeissa on ongelmia ulkopuolisen kosteuden hallinnassa, kertoo vakuutusyhtiö If.

Runsaslumisen talven jälkeen sulamisvedet voivat tehdä pahoja vahinkoja talon rakenteille, jos ne pääsevät valumaan rakennukseen päin, muistuttaa vakuutusyhtiö If.

– Nyt kun lunta on monin paikoin poikkeuksellisen paljon, on erityisen tärkeää varmistaa, että sulamisvedet pääsevät valumaan pois rakennuksesta sadevesikaivoihin ja avo-ojiin. Esimerkiksi isot lumikasat kannattaa mahdollisuuksien mukaan poistaa talon seinustoilta, jottei sulamisvesi kulkeudu niistä suoraan rakenteisiin, omakotitalovakuutusten tuotepäällikkö Laura Utunen Ifistä kertoo tiedotteessa.

Monissa kodeissa puutteita

Ifin mukaan sen yli 20 000 omakotitaloon teettämistä Kunnon koti -talotarkastuksista selviää, että noin kolmessa neljästä suomalaisesta omakotitalosta on jokin puute ulkopuolisen kosteuden hallinnassa.

– Selviä hälytysmerkkejä ovat esimerkiksi sulamisveden lammikoituminen rakennusten viereen, sokkelin kastuminen tai rapautuminen sekä rakennuksen sisäpuolella maalin hilseily lattialistojen yläpuolelta, Utunen kertoo.

Ifin mukaan joka viidennestä omakotitalosta saattaa puuttua salaojat. Muita yleisiä puutteita ovat patolevyjen puuttuminen, virheellisesti tehdyt sokkelin vierustäytöt ja puutteellisesti asennetut syöksytorvet.

– Nämä ovat huolestuttavia puutteita, jotka voivat kaikki edesauttaa kosteuden pääsemistä rakenteisiin ja aiheuttaa pahimmillaan mittavan kosteusvaurion. Jos tietää, etteivät omassa kodissa esimerkiksi salaojat ole kunnossa, kannattaa nyt ensiapuna etenkin lumien siirtäminen rakennusten ympäriltä tehdä huolella, Utunen vinkkaa.

Jos sulamis- ja sadevesien ohjauksessa on puutteita, ne on syytä hoitaa kuntoon Utusen mukaan kesän aikana ennen seuraavan syksyn sateita ja talvea.

Lisää aiheesta:

Kodin- tai mökinomistaja, toimi nyt näin: "Voi säästää kalliilta laskulta myöhemmin"Lumien sulaminen voi aiheuttaa vahinkoa kodin rakenteille – osaathan varautua?Kevätauringon sulattama lumi voi aiheuttaa mittaviakin vahinkoja – osalle voi tulla yllätyksenä, ettei vakuutus korvaa niitäOmakotiasuja, näin varaudut lumen sulamiseen ja ehkäiset kosteusvahinkoja: "Selviä hälytysmerkkejä ovat…"Näkymätön ja hajuton vaara piilee monen kodissa – vakuutusyhtiön selvityksestä käy ilmi vakavia puutteita suomalaisissa omakotitaloissa Poikkeuksellisen luminen talvi aiheuttaa valtavan vesirasituksen talojen perustuksille: "Piha tulee kevään aikana olemaan viikkokausia kostea"
KotiKevätKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koti
  • Eilen19:16
    Sauna

    Käykö saunominen urheilusta? "Samanlaisia vaikutuksia"

  • ma19:03
    Sauna

    Yhdysvaltalaiselta biohakkerilta outo neuvo saunojille – "Suomalaisellehan se olisi ihan älytön ajatus"

  • 16.11.14:09
    Kierrätys

    Lisävuosia huonekaluille: Nappaa puusepän vinkit kotinikkaroijalle!

  • 15.11.06:29
    Mitä ihmettä?

    Erikoinen käänne Kristan juhlissa: Kynttiläkupit räjähtelivät rikki yksi toisensa jälkeen

  • 15.11.05:15
    Mielenterveys

    Kotiinsa jumiutunut Antti ottaa päivän kerrallaan – "Pääsin ovesta ulos sen verran, että kävin tapaamassa isääni"