Toimittaja Outi Salovaaran uutuuskirja Ruplaruhtinaat kertoo, miten Salovaara paljasti venäläisen Jevgeni Kutšerjavyin "tuplaprofessuurin" ja oli lopulta itse Supon tenttavana aiheesta.
Venäläinen Jevgeni Kutšerjavyi toimi samaan aikaan sekä Tampereen yliopistossa että Moskovan kauppatieteellisessä professorina tutkien muun muassa 5g- ja 6g-teknologiaa sekä muutta kriittistä teknistä alaa.
Hän myös järjesti yhdessä toisen venäläisen tutkijan kanssa muun muassa drooneihin, kyberturvallisuuteen ja satelliitti- ja paikannusteknologiaan liittyen Fruct-konferensseja aivan viime vuoteen saakka.
Konferensseja järjestettiin useissa suomalaisissa yliopistoissa.
Outi Salovaara paljasti Kutšerjavyin “tuplaprofessuurin” Helsingin Sanomissa vuoden 2025 alussa.
Nyt tuoreessa kirjassaan Ruplaruhtinaat (Atena) hän paljastaa, mihin Kutšerjavyi päätyi jutun jälkeen.
Kutšerjavyi on yksi esimerkki Salovaaran kirjassa siitä, miten Suomessa suhtauduttiin vuosia sinisilmäisesti erilaisiin yhteistyöhankkeisiin venäläisten kanssa niin yritys- kuin yliopistomaailmassakin.
Lue myös: Uutuuskirja: Vaalimaalta paljastui venäläisen liikemiehen "valetehdas"
"Tuplaprofessori"
"Tuplaprofessori" Jevgeni Kutšerjavyista sai rauhassa tehdä töitä sekä yliopisto- että yritysmaailmassa niin Suomessa ja Venäjällä samaan aikaan useiden vuosien ajan.
Kutšerjavyi oli aikoinaan saanut myös Suomen kansalaisuuden ja oli siis laillisesti oikeutettu asumaan ja työskentelemään Suomessa.
Tuplaprofessuuri vaikuttaa paljastuneen Jevgeni Kutšerjavyin palkkaamalle Tampereen yliopistolle vasta Salovaaran yhteydenoton jälkeen.
Yliopisto päätyikin tekemään kolme tutkintapyyntöä poliisille epäillyistä pakotesäännösten ja kaksikäyttöteknologian vientisäännösten rikkomisesta sen jälkeen kun Salovaara oli kysynyt useaan otteeseen siitä, miten Kutšerjavyi voi olla töissä samaan aikaan Moskovassa ja Tampereella.
Kutšerjavyin tapauksessa herätti huomiota myös se, että hän oli järjestämässä vuosien ajan Fruct-konferensseja, joissa lähinnä venäläiset tai venäläistaustaiset tutkijat käsittelivät kriittistä infrastruktuuria ja kyberturvallisuutta.
Yhtä tällaista konferenssia oltiin järjestämässä Lappeenrannassa vuonna 2024, kunnes toimittaja oli yhteydessä yliopistoon konferenssin ja professorin taustoista.
Konferenssien järjestäminen on sallittua Venäjälle vuoden 2022 Ukrainan hyökkäyssodan vuoksi asetetuista pakotteista huolimatta, mutta Salovaara nostaa esille kysymyksen siitä, kuinka hyvin korkeakoulut valvovat pakotteiden noudattamista ja ovat varautuneet mahdolliseen tiedevakoiluun.
Turun yliopiston ja Maanpuolustuskorkeakoulun tiedustelututkimuksen professori Kari Liuhto arvioi Salovaaran kirjassa, että kyseisessä tapauksessa merkittävää on kriittinen tutkimus, Venäjä-yhteydet sekä hänen aiempaan työhistoriaansa liittyvät Nokia-kontatktit
Varmuutta tiedevakoilusta ei voi kuitenkaan saada ilman oikeuden päätöstä.
Toimittaja joutui Supon tentattavaksi
Paljastettuaan tuplaprofessorin Helsingin Sanomien jutussa alkuvuonna 2025 Salovaara joutui itse suojelupoliisin tentattavaksi kaksoisprofessorin tapauksesta.
Tässä vaiheessa Salovaara oli jo kirjoittanut jutun asiasta Helsingin Sanomiin, ja epäilty rikos oli siirtynyt poliisilta Tullille.
Salovaara kertoo kirjassaan, että hän kertoi supolle noin tunnin ajan löydöistään. Hän itse ei saanut kirjan mukaan tietää asiasta mitään uutta.
– En siis edes saanut tietää, olivatko he olleet tietoisia venäläisten korkean teknologian tutkijoiden verkostoista Suomessa tai kaksoisprofessorin Jevgenin tuplaelämästä itärajan molemmin puolin, hän kirjoittaa.
Uusi pesti Venäjällä
Muitakin muutoksia tapahtui.
Ensin aiemmin Lappeenrantaan ilmoitettu Fruct-tapahtuma siirtyi Norjaan ja sitten Itävaltaan. Lopulta konferenssia ei pidetty missään näistä maista.
Jevgeni Kutšerjavyin Tampereen yliopiston sähköposti lakkasi toimimasta, ja hän ilmoitti Linkedin-palvelussa Tampereen-professuurinsa päättyneen syksyllä 2024.
Myöskään Moskovan kauppakorkeakoulun sähköposteihin Salovaara ei saanut Kutšerjavyiltä vastausta.
Kutšerjavyi kuitenkin sai Moskovasta uuden pestin. Hänet nimitettiin loppuvuodesta 2024 yliopiston uuden televiestintäinstituutin johtajaksi.