Digitalisaatiossa on kyse datan avulla toteutettavasta tuottavuuden tehostamisesta, kilpailukyvyn luomisesta ja uuden liiketoiminnan kehittämisestä.
Teknologiayhtiö Digita Oy:n operatiivinen johtaja Markus Ala-Hautala tietää, että digitalisaation myötä yritysten on mahdollista saada käyttöönsä valtava määrä sellaista tietoa, jota ei aiemmin ollut saatavilla
– Yksinkertaisesti ilmaistuna digitalisaation tarkoituksena on datan avulla parantaa tuottavuutta, lisätä kilpailukykyä sekä luoda uutta datapohjaista liiketoimintaa. Harvalla yrityksellä on varaa olla ottamatta digitalisaatiotyökaluja käyttöön, Ala-Hautala kiteyttää.
Eri toimialojen digikypsyydessä on isoja eroja, ja vaihtelua on myös toimialojen sisällä eri yritysten kesken. Näitä eroja Digita haluaa kuroa kiinni. Tarkoitukseen soveltuva teknologia on jo olemassa.
– IT-ala ja rahoituspalvelut ovat kehityksessä pitkällä, mutta valmistavassa teollisuudessa on paljon toimialoja, joiden tehokkuutta ja kannattavuutta voidaan digitalisaation myötä edelleen kehittää, Ala-Hautala kertoo.
Älykkäässä teollisuudessa fyysinen valmistus yhdistyy digitaaliseen teknologiaan. Digitalisaatio mahdollistaa teollisuudelle esimerkiksi nopeammat tuotantoajat, matalammat kustannukset ja paremman laadun. Lisäksi digitalisaatiotyökaluja hyödyntävät prosessit ovat joustavampia ja turvallisempia kuin edeltäjänsä. Langattomia laitteita voi uudelleensijoitella layout-muutosten mukaan, ja etäohjattavat tai autonomiset laitteet voivat parantaa työturvallisuutta.

