Uskomattomat terveyspommit – rinnat suuremmiksi ja vyötärö hoikaksi?
Ennen nykylääketiedettä monia vaivoja hoidettiin luonnon omilla antimilla. Uusimpien tutkimustietojen perusteella hedelmissä ja marjoissa voikin piillä ratkaisu monenlaisiin ongelmiin ja vaivoihin.
Monissa hedelmissä ja marjoissa piilee tutkimusten ja kansanperinteiden mukaan supervoimia:
Omena päivässä pitää lääkärin loitolla ja laihduttaa?
Vanha sanonta kuuluu, että omena päivässä pitää lääkärin loitolla. Tässä, kuten muissakin kuluneissa sanonnoissa taitaa olla perää – ainakaan kaloreita omenassa ei juuri ole.
– Omena on luonnon oma napakka pakkaus, joka sisältää monipuolisesti vitamiineja, hiven- ja kivennäisaineita sekä kuitua, mutta vain vähän energiaa. Omena auttaa myös painonhallinnassa, mutta sen paras anti on flavonoidi nimeltä kversetiini. Se auttaa elimistöä ehkäisemään allergiaa ja tulehduksia. Flavonoidit ovat myös mukana torjumassa verisuonisairauksia ja jopa syöpää, toteaa kotitalousopettaja Pirjo Toikkanen.
Granaattiomenat pidentävät ikää ja kasvattavat rintoja?
Tutkimuksen mukaan graniittiomenalla on runsaasti positiivisia terveysvaikutuksia ja se voi jopa hidastaa ikääntymistä. Tutkimuksessa granaattiomenauutetta syöneiden kehossa tapahtui huomattavasti vähemmän soluvaurioita kuin niillä, jotka saivat vain lumelääkettä. Erityisesti aivojen, lihasten, maksan ja munuaisten toimintaan vaikuttavat soluvauriot vähenivät koehenkilöillä ja myös ihon vanheneminen hidastui.
Granaattiomenaa on tituleerattu jo pitkään superruoaksi. Hedelmä sisältää runsaasti A-,C- ja E-vitamiineja sekä rautaa ja antioksidantteja. Villeimpien tutkimustulosten mukaan granaattiomenoiden kasviestrogeenit kasvattaisivat myös rintavarustusta. Intiassa granaattiomenaa on käytetty muun muassa ripulin ja roikkuvien rintojen hoitoon.
Mustikat laihduttavat ja parantavat muistia?
Useissa viime vuosina julkaistuissa tutkimuksissa on päädytty samaan tulokseen: mustikat todella pienentävät vyötärönympärystä ja tekevät kokonaisvaltaisesti hyvää terveydelle.
Vuonna 2011 vuonna julkaistun norjalaisen mustikkatutkimuksen mukaan marja parantaa ikääntyneiden muistia ja silmien terveyttä. Amerikkalaistutkijoiden mukaan suuri annos mustikkaa päivässä voi vähentää rasvakudoksen muodostumista jopa 73 prosenttia, kun pienellä annoksellakin päästään 27 prosentin tuloksiin.
Mustikoista saa tärkeiden ravintoaineiden ja vitamiinien lisäksi paljon kuitua.
Mansikat suojaavat alkoholilta?
Saatko usein vatsavaivoja alkoholipitoisen perjantai-illan jälkeen? Tilaa seuraavalla kerralla baarissa mansikkadaiquiri.
Espanjalaistutkimuksen mukaan mansikat voivat nimittäin suojella vatsaonteloa alkoholin huonoilta vaikutuksilta. Tutkimustuloksista toivotaan olevan apua tulevaisuudessa myös vatsahaavojen hoidossa.
– Mansikoiden positiivinen vaikutus ei ole ainoastaan yhteydessä niiden antioksidatiivisiin kykyihin, vaan myös siihen, että marjat aktivoivat kehon omia puolustusentsyymejä sekä antioksidantteja, Barcelonan yliopiston tutkija Sara Tulipani totesi.
Kirsikasta apu unettomuuteen ja särkyyn?
Tutkijoiden mukaan yksi kirsikoiden hyötytekijöistä, on niiden kyky kontrolloida elimistön tulehduksia. Tutkimusten mukaan kirsikoista voi olla hyötyä esimerkiksi niveltulehdusten, liikalihavuuden ja sydänsairauksien ennaltaehkäisyssä.
– Kirsikat ovat yhtä tehokkaita tai jopa tehokkaampia särkyyn kuin ibuprofeenit ja jotkut muut tulehduskipulääkkeet, Michiganin yliopiston professori Muralee G. Nair toteaa.
Tutkijoiden mukaan kirsikkamehu sen sijaan parantaa selkeästi sekä unen laatua että unen kestoa. Kyse on nimenomaan sokeroimattomasta, happamasta kirsikkamehusta, sillä sokeroidulla versiolla saattaa olla aivan päinvastainen vaikutus.
Näilläkin marjoilla ja hedelmillä on terveysvaikutuksia:
Karpalot – Karpalot supistavat limakalvoja ja edistävät virtsaneritystä. Karpalomehu estää bakteerien tarttumista virtsarakkoon.
Lakat – Lakan C-vitamiinipitoisuus on 3-4 kertaa suurempi kuin appelsiinin, joten lakasta voi olla apua esimerkiksi flunssan hoidossa ja ennaltaehkäisyssä.
Kiivit – Kiivihedelmät poistavat liikaa suolaa elimistöstä ja ovat lisäksi mainioita ruoansulatusentsyymien lähteitä.
Luumut – Luumut ovat vanhyan kansan keino ummetuksen hoidossa.
Melonit – Melonit sisältävät runsaasti vettä, ja niitä voidaan käyttää erilaisissa puhdistavissa kuureissa.
Päärynät – Päärynät poistavat myrkkyjä ja nestettä kehosta. Päärynän jodi on myös hyväksi kilpirauhasen toiminnalle.
Vadelmat – Vadelmien väitetään hillitsevän kuukautiskipuja
Puolukat – Puolukat edistävät muun muassa maksan, sapen sekä vatsan toimintaa, pitävät suoliston terveenä sekä edistävät raudan sekä kivennäisaineiden imeytymistä.
Lähteet: Varpu Tavi: Maanantaisoturin dieetti (Tammi, 2012), Hedelmän- ja Marjanviljelijäin liitto,
(MTV3)
Uusimmat
-
22:54
SM-liigakierroksen nuorimmalla ja vanhimmalla maalintekijällä ikäeroa 23 vuotta – tässä kaikki illan osumat
-
22:42
Kuinka pitkään koronakurimusta pitää vielä kestää? "Kesäksi varmaan helpottaa," uskoo THL:n Mika Salminen
-
22:33
Pelicans ei jää surkuttelemaan Ryan Laschin perään – "Olimme tietoisia siitä"
-
22:28
IIHF-pomo René Fasel väläyttelee: jääkiekon MM-kisat sittenkin pois myös Latviasta?
-
21:58
HPK-hyökkääjä sai rangaistuksen rajusta niitistään, päävalmentajalta suora mielipide tilanteesta – "Olihan se tuomarivirhe"
-
21:56
Venäjän ja Yhdysvaltain ydinasesopimukselle jatkoa – Biden ja Putin kävivät ensimmäisen puhelinkeskustelunsa
-
21:50
Kardashian-klaanin isähahmo Bruce kohautti kuusi vuotta sitten: Esitteli maailmalle Caitlyn Jennerin – tällaiset välit hänellä on nyt 10 lapseensa
-
21:45
Ash laskeutui pesäpuusta ja Frankie sai kaverin: Hellyttävä video kuvaa koalan ja kengurun ystävyyttä
-
21:33
Uskomattoman kaunis näky: Vihreät ja pinkit revontulet tanssivat Enontekiön taivaalla maanantaina
-
21:31
Sebastian Vettel esiintyi ensikertaa uuden F1-tallinsa väreissä
-
21:18
Brittimies epäili muistisairaan äitinsä kaltoinkohtelua hoivakodissa – järkyttävä tilanne paljastui salaa kuvatulla videolla
-
21:05
Anna-Leena Härkönen nauraa jo koronahysterialleen: "Pakkasin sairaalakassiin Fazerin sinistä – siitä olisikin ollut apua hengityskoneessa"
-
21:03
Rysähtääkö Suomeen yli miljardilla eurolla akkutehdasinvestointeja? Elinkeinoministeri Lintilä: "Neuvotteluita käydään parhaillaan"
-
20:58
Kovistelu ei auta: Euroopan lääkevirastolla on vain rajatusti mahdollisuuksia vauhdittaa koronarokotteiden toimituksia
-
20:54
Edes Ryan Laschin lähtö ei hyydytä Pelicansin virettä – Kärpät sai lievää helpotusta ahdinkoonsa
-
20:47
Orjuudesta paenneen kuva löytyy pian 20 dollarin setelistä historian ensimmäisenä naisena – Yhdysvalloissa jatketaan uudistusta, jota Trump vastusti
-
20:39
Virosta odotetaan tuhansia matkustajia rajoitusten kiristyessä – MTV Uutiset paikalla satamassa: "Viranomaisia oli paljon vastassa"
-
20:30
Suomen siivu EU:n elvytyspaketista kutistumassa puolella miljardilla – ministeri Tuppurainen selitti asiaa Twitterissä
-
20:26
Valioliiga-jätti Chelsea vahvisti uuden managerinsa nimen
-
20:23
Ongelmana halujen eriparisuus tai tylsä seksi? Seksuaaliterapeutti neuvoo viidessä yleisessä seksiongelmassa
-
Lataa lisää