USA ja Israel näyttävät lähteneen eri suuntiin.
Yhdysvaltain ja Israelin välit ovat nyt jännittyneemmät kuin pitkään aikaan, arvioi kanslianeuvos, tietokirjailija Mikko Lohikoski Huomenta Suomessa.
– Israel ja Yhdysvallat käyvät oikeastaan vähän eri sotaa Lähi-idässä, Lohikoski sanoi lähetyksessä.
Lohikosken mukaan Yhdysvaltojen intressissä olisi saada kunniallinen ratkaisu aikaan Persianlahdella, kun sen ja Israelin hyökkäys Iraniin ei kaatanutkaan Iranin hallintoa vaan päinvastoin ikään kuin suoristi sen rivit.
– Iran on ehkä vahvemmassa asemassa kuin pitkään aikaan ja kontrolloi Hormuzia. Ja oikeastaan myöskään Libanonissa, jossa Yhdysvallat on yrittänyt saada poliittista läpimurtoa ja Hizbollahin aseista riisumista aikaan, ei ole kyetty paljoakaan etenemään, Lohikoski selittää.
– Nyt ainoa tie Trumpille saada jotain poliittisia pisteitä näyttää olevan edetä taas Gazan tilanteessa.
Lue lisää: Asiantuntija: "Hormuzinsalmesta on tullut eräänlainen ydinase"
Voiko Hamasin hävittää?
Lohikoski huomauttaa, että Trump julisti Gazan tilanteen jo ratkaistuksi Sharm el-Sheikhissä viime lokakuussa pidetyssä kokouksessa.
– Tosi asiassa Israel kontrolloi Gazasta lähes 70 prosenttia, ja vaikka siellä on tulitauko, Israel on surmannut 1200–1300 ihmistä viime lokakuun tulitauon julistamisen jälkeen.
