Ulkomailla saatu kymmenien vuosien vankeustuomio voi sulaa Suomessa muutamaksi vuodeksi vankeutta. Vankeustuomion ulkomailla saanut suomalainen otetaan lähes aina vastaan, jos hän anoo siirtoa suomalaiseen vankilaan.
Video: Tällainen oli yö Helsingin vankilassa – MTV Uutisten toimittaja kokeili
Siirto voi olla suomalaiselle lottovoitto, sillä Suomessa on kansainvälisesti verrattuna lievät rangaistukset ja rangaistukset muutetaan vastaamaan Suomen järjestelmää.
– Jos ulkomailla annettu tuomio on pitkä, Rikosseuraamuslaitos vie asian käräjäoikeudelle ja käräjäoikeus tekee päätöksen siitä, paljonko tämä rangaistus olisi Suomessa, oikeusministeriön kriminaalipoliittisen osaston ylijohtaja Arto Kujala kertoo.
Oikeusministeri haluaisi, että myös muut maat ottaisivat tuomion saaneet kansalaisensa vastaan. Viimeksi syksyllä oikeusministeri Antti Häkkänen (kok.), keskusteli asiasta Venäjän oikeusministeri Alexandr Konovalovin kanssa.
Keskustelut eivät kuitenkaan johtaneet mihinkään, sillä Venäjä ottaa vastaan vain vankeja, jotka haluavat siirtoa kotimaahansa. Toistaiseksi yksikään ei ole halunnut.
– Oikeusministeri Konovalov ymmärsi ulkomaalaisvankien määrän lisääntymiseen liittyvän problematiikan oikein hyvin. Hän ei kuitenkaan luvannut uusia toimenpiteitä. Keskustelu jatkuu, Häkkänen kertoo STT:lle.
Häkkäsen mukaan hänen kollegansa perusteli linjausta sillä, että Venäjän vankilat ovat täysiä eikä uusia vankeja tarvita pahentamaan tilannetta.