Uimaopettaja tylyttää vanhempien käytöstä: "Me näemme sitä joka päivä"

Australialainen uimaopettaja kyllästyi vanhempien käytökseen altaan laidalla.
Yllä olevalla videolla vinkkejä lapsen opettamiseksi uimaan.
Australialainen uimaopettaja Cat Owens kirjoittaa blogissaan kyllästyneensä vanhempien puhelimen näpräilyyn heidän lastensa opetellessa uimaan. Kirjoituksesta uutisoi muun muassa Metro.
– Teidän täytyy laittaa puhelimenne pois ja katsoa lapsenne uimatuntia, hän kirjoittaa.
– Se tekee lapset surulliseksi. He yrittävät tehdä vanhempansa ylpeiksi, Owens kertoi MamaMia-sivustolle.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
"Miksei isi katso minua?"
Owens kertoo blogissaan tapauksesta, joka sai sekä hänet että muut opettajat surullisiksi.
– Pieni poika ui altaanmitan, katsoi isäänsä odottaessaan kehuja, ja sanoi: 'Miksei isi katso minua? Hän pelaa aina puhelimellaan.'
Isä oli ollut niin puhelimensa lumoissa, ettei edes kuullut, kun lapsi oli huutanut häntä.
– Tämä nimenomainen poika oli nähnyt niin paljon vaivaa. Hän oli kuunnellut opettajaa hyvin, hän oli tehnyt kaikkensa, ja hän vain halusi isänsä olevan ylpeä hänestä.
– Surullista kyllä, me näemme sitä joka päivä.
"En usko, että he ymmärtävät..."
Owens huomauttaa, että useimmat vanhemmat eivät ymmärrä, kuinka paljon lapset haluaisivat heidän katsovat. Uimaopettajaa harmittaakin, että lapset eivät saa kaipaamaansa huomiota.
– En usko, että he ymmärtävät, että lapset katsovat heitä niin usein. Joskus vanhemmat eivät edes tajua, että lapset huutavat heille.
Uimaopettaja kertoo, ettei kyse läheskään aina ole vanhempien tärkeistä työtehtävistä, vaan hän on huomannut heidän surffailevan usein Facebookissa tai nettiostosten parissa.
Uimakoulu on harkinnut useita vaihtoehtoja ongelman kitkemiseksi. Vaihtoehtoja ovat puhelinten kieltäminen, huomion kiinnittäminen ongelmaan julistein tai jopa muuttamalla ilmaisen Wi-Fin salasanaksi 'ole kiltti ja laita puhelin pois ja katso, kun uin'.
Owens toivoo, että vanhemmat ymmärtäisivät asian ilman näitä keinoja.
Lähteet: MamaMia, Not So Great Gatsby -blogi Metro
***

Uusimmat
-
14:30
Kaksi miestä vangittu Kangasniemen henkirikoksesta – tapausta tutkitaan murhana
-
14:29
Airiston veneturman tuomio julki: Moottoriveneen kuljettajalle ehdollista vankeutta
-
14:25
Alustavat tiedot: Iisalmen joogayrittäjään liittyvässä koronatapauksessa kymmenen tartuntaa ja 60 altistumista
-
14:14
Hallitus siunasi Finavian pääomittamisen – käytössä enintään 318 miljoonaa euroa
-
14:11
WHO varoittaa: Euroopan koronatartuntamäärät kasvussa
-
14:02
Norjalainen hiihtotähti: MM-kisat ohi – kotimaassa tärkeä hetki edessä
-
14:01
Annika Saarikko: Puoliväliriihessä keskusta tyrmää yritysverojen noston ja vaatii muutoksia työttömyysturvaan
-
14:00
Ruotsalaistähdet itsevarmana ennen naisten viestiä: "Sulkekaa kaupat, pysäyttäkää junat"
-
13:53
No nyt on iranilaismiehellä näppärä härveli! Ali muutti läjän romurautaa päitä kääntäväksi moottoripyöräksi – tämä video saa sinut epäilemään silmiäsi
-
13:53
Ruotsin eilistä veitsihyökkäystä ei tutkita terroritekona
-
13:47
Timo Soini ei lähde enää ehdolle – muut sinisten valtuutetut siirtyvät nyt-liikkeeseen
-
13:45
THL: Suomessa viisi uutta koronakuolemaa
-
13:45
Jari Isometsä teki erityisen huomion viestijaottelusta, suomalaisdebytantilla merkittävä rooli – "Hän on tiukassa paikassa"
-
13:42
MTV seuraa koronan etenemistä: Ensimmäisen koronarokotteen saanut noin 426 000 suomalaista – uusia koronakuolemia todettu
-
13:36
Ilkka Herola epäonnistui mäkiosuudella, ladulle jäi valtavasti kirittävää: "Ei tarvitse kummoista sulamista, kun se näyttää tuolta"
-
13:32
Koronarajoitukset kiristyvät Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa – yli 10 henkilön asiakastiloja suljettava
-
13:30
Maajussi-Mustafa kertoo, mitä odottaa puolisoltaan: "Haluan naisen, joka rakastaa minua heti"
-
13:27
Poliisi avaa toimintaansa Iisalmen epäillyssä koronalevitystapauksessa: "Taudin leviämisen estäminen ensisijaista"
-
13:05
"En usko salaliittoteorioihin, mutta..." – Venäjän leiristä kantautui erikoinen selitys Aleksandr Bolshunovin romahdukselle, Suomen päävalmentaja ampui lausunnosta ilmat pihalle
-
13:02
Ilkka Herolalle jäi rutkasti kirittävää – suomalaistoivo jäi kauas kärjestä mäkiosuudella
-
Lataa lisää