Ranskan liigassa pelaavan Lyonin päävalmentaja Paulo Fonseca on saanut yhdeksän kuukauden mittaisen toimitsijakiellon.
Toimitsijakieltoon johtanut tapahtumasarja tapahtui viime sunnuntaina, kun Lyon kohtasi Brestin. Lyon johti ottelua 2–1-, kun ottelun päätuomari Benoit Millot meni lisäajalla VAR-näytölle katsomaan Brestin mahdollista rangaistuspotkutilannetta.
Fonseca huusi raivoisasti tuomarille VAR-tarkistuksen aikana. Tilanteesta ei lopulta tuomittu Brestille rangaistuspotkua, mutta Millot oli saanut jo huutelusta tarpeekseen ja nosti Fonsecalle punaisen kortin.
Tämän jälkeen Fonseca tuli huutamaan pää punaisena vain millimetrien päähän Benoitista. Lyonin pelaajat veivät päävalmentajansa jo kauemmas tilanteesta, mutta Fonseca lähestyi tämän jälkeen vielä kerran tuomaria raivostuneena ennen kuin hänet talutettiin pukutiloihin.
– Hän tuli kohti uhkaavalla asenteella ja päätin heittää hänet pihalle. Se karkasi käsistä. Hän meinasi puskea minua. Minulla ei ollut edes aikaa kertoa tuomiostani, Benoit kertoi ottelun jälkeen L'Equipelle.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.


