Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työministeriä "ärsyttää" kohtaanto-ongelma – ärsytystä hän lievittää perisuomalaisella ratkaisulla: Selvitysryhmällä

1:24Ministeri Haataista ärsytti, että kohtaanto-ongelmasta puhutaan blokkina – nyt sitä puretaan aloittain ja alueittainMinisteri Haataista ärsyttää, että kohtaanto-ongelmasta puhutaan blokkina – nyt sitä puretaan aloittain ja alueittain.
Julkaistu 07.10.2022 08:30(Päivitetty 07.10.2022 12:18)
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Toimittajan kuva

Shahin Doagu

shahin.doagu@mtv.fi

Työvoimapula ja kohtaanto-ongelma. Näillä on viime vuosina ollut tapana selitellä niin talouden tökkimistä kuin lentokentän turvatarkastuksen pitkiä jonojakin.

Työministeri Tuula Haataista on "ärsyttänyt".

Ärsytyksen syy on kohtaanto-ongelma, jota on ministerin mukaan käsitelty tarpeettoman yhtenäisenä ilmiönä.

Asiaa pohtimaan on perustettu, maan tavan mukaan, selvitysryhmä. Sen tehtävänä on etsiä ratkaisuja kohtaanto-ongelmaan ala- ja aluekohtaisesti. 

Tällä saadaan "iso data, paljon tietoa", Haatainen toteaa.

– On käyty alakohtaisesti läpi sitä, mistä ongelmassa on kyse. Ryhmässä mietitään keinoja, miten voidaan löytää parhaat ratkaisut.

– Kun kohtaanto-ongelmaa on analysoitu ja käyty läpi, niin on selvinnyt aika mielenkiintoisia asioita.

Suomen Keskuskauppakamari julkisti tiistaina kyselytulokset, jotka kielivät surullista viestiä Suomen työmarkkinoilta: Osaajapulasta on tulossa krooninen ongelma, josta kärsii kyselyyn vastanneista yrityksistä peräti 70 prosenttia.

Palta puolestaan kertoi keskiviikkona, että yli 40 prosenttia palveluyrityksistä näkee, että työvoimapula on yrityksen suurin kasvun este.  

Sama surkea tilanne käy ilmi MTV Uutisten tekemästä tiedustelukierroksen annista.

Juttu jatkuu videon jälkeen.

1:21Työnhakupalvelut kunnille – näin se näkyy asiakkailleTyönhakupalvelut kunnille – näin se näkyy asiakkaille.

Väestörakenne ongelmana

Työllisyys on kohentunut Sanna Marinin (sd.) hallituksen aikana ja työllisyysaste on viime aikoina pysynyt korkealla, ja samalla työvoima- ja osaajapula ovat pahentuneet.

Syyt osaajapulan taustalla ovat todella moninaiset.

MTV Uutiset oli yhteydessä työ- ja elinkeinoministeriöön (TEM), Suomen TE-toimistoihin, ELY-keskuksiin sekä henkilöstöpalveluyhtiöihin selvittääkseen, mistä kenkä työmarkkinoilla puristaa. 

Tiedustelukierroksen ydinviesti on selvä: Osaajia ei kaikkialla ole, eikä välttämättä tulekaan – kiitos Suomen väestörakenteen.

Academic Workin Operations Manager Eeva Salon mukaan tiputus työikäisten määrässä on jo lähivuosina massiivinen. 

– Markkinoilta poistuu seuraavan parinkymmenen vuoden aikana noin miljoona työikäistä ihmistä, mutta valitettavasti samassa suhteessa ei ole tulossa uusia tilalle.

– Työmarkkinoilta poistuu ihmisiä arviolta noin 200 000 ihmistä enemmän kuin mitä työmarkkinoille tulee, Salo havainnollistaa lähitulevaisuudessa häämöttävää ongelmaa.

Lue myös: MTV väänsi rautalangasta: Minne työvoima on kadonnut, vaikka työllisyys on korkealla? Tästä syystä Suomessa on huutava osaajapula

Työvoimapalvelut kunnille

Vuonna 2025 on edessä hallinnossa merkittävä muutos, kun työvoimapalveluiden järjestäminen siirtyy valtiolta kunnille.

Ihan joka kunnan ei tarvitse jatkossakaan järjestää itse omia työvoimapalveluita. Työvoimapohjaa eli työikäisiä täytyy löytyä 20 000 henkilön edestä, jotta vastuu palveluista siirtyy kunnan kannettavaksi.

Jos kunnan työvoimapohja on alle 20 000, on sen sovittava yhteistoiminnasta muiden kuntien kanssa niin, että edellytys työvoimapohjan määrästä täyttyy.

– Kunnissa on paljon asioita, mitkä liittyvät työllistymiseen ja työvoiman saatavuuteen. Koulutus, ammatillinen koulutus, korkeakoulut, elinvoimapalvelut, kotoutumispalvelut, ministeri Haatainen listaa.

Työvoimapalveluiden siirtäminen kuntiin tuo palvelut "lähemmäs" sekä asiakkaita että yrityksiä, katsoo työministeri Haatainen. 

Kysyttäessä, mikä nykyisessä mallissa on ongelmana, toteaa Haatainen TE-toimistoissa tehtävän valtavan hyvää työtä. Sitten tulee "mutta".

– Nyt haetaan parempaa vaikuttavuutta. Sote-palvelut siirtyvät hyvinvointialueille ja kun TE-palvelut siirtyvät kuntiin, niin saadaan kahden navan yhteys: Hyvinvointialue ja kunta.

– Siellä on kaikki keskeiset elinvoimaan, työllisyyteen, sivistykseen ja koulutukseen liittyvät palvelut. Syntyy vahvempia ekosysteemejä. Näin puhutaan, sanoo Haatainen.

Lue myös: Hätäkeskusten ahdinkoon tulossa helpotusta – hätäkeskuslain uudistus kuitenkin huolestuttaa uupuneita päivystäjiä

Haataisen mukaan mallia työvoimapalveluiden järjestämiseen on otettu mallia Tanskasta ja Saksasta. Ministerin mukaan tulokset ovat olleet näissä maissa "ihan hyviä".

– VM:n arvion mukaan työllisyysvaikutus on 7 000–10 000 työllistä, Haatainen sanoo.

Per mikä?

– Se on sillä tarkastelujaksolla. Näitä ei voi ajatella niin, että tällä työllistetään 7 000 ihmistä. Työllisyysvaikutus tulee olemaan merkittävä verrattuna muihin uudistuksiin, kuten Pohjoismaiseen työvoimamalliin. 

5:57Osaajapula paisuu kuin pullataikina, syynä muun muassa suomen kieli – tässä ratkaisuja krooniseen ongelmaanOsaajapula paisuu kuin pullataikina, syynä muun muassa suomen kieli – tässä ratkaisuja krooniseen ongelmaan.

Lue myös: Päiväkodissa ei ollut yhtään tuttua hoitajaa, lapsella nimi maalarinteipillä selässä – somevaikuttaja Natalia Salmela huolestui päiväkotien tilanteesta

Juttua korjattu 7.10.2022 kello 12.16: Jutussa luki "Työvoimapulaa täytyy löytyä 20 000 henkilön edestä". Korjattu muotoon "Työvoimapohjaa eli työikäisiä täytyy löytyä 20 000 henkilön edestä, jotta vastuu palveluista siirtyy kunnan kannettavaksi". Lisätty myös seuraava virke: Jos kunnan työvoimapohja on alle 20 000, on sen sovittava yhteistoiminnasta muiden kuntien kanssa niin, että edellytys työvoimapohjan määrästä täyttyy.

Lisää aiheesta:

Onko tässä raportissa Suomen tulevaisuuden pelastus? Työvoimapulaan radikaali ehdotus: "Ei tarvita kahden vuoden koulutusta"Tiedätkö mikä on 70–20–10-malli? Näin osaajapula näkyy rakennusalalla – ongelman juuret kantavat vuoteen 1995 saakkaPelkkä palkkaporkkana ei yksin riitä: Tällaiset kannustimet houkuttelevat osaajia töihin ja pitävät heidät töissä – työnantajilta vaaditaan yhä enemmänMTV väänsi rautalangasta: Minne työvoima on kadonnut? Tästä syystä Suomessa on huutava osaajapulaMinisteriö MTV Uutisille: Tänä vuonna kaikkien aikojen ennätys uusien avoimien työpaikkojen määrässä – "Laarin pohjia aletaan kaivella"Suomessa on yli 160 000 työtöntä, mutta loimaalaiseen konepajaan ei tahdo löytyä koneistajaa – hallitus yrittää ratkoa ongelmaa tarjoamalla työttömille koulutusta, joka kasaantuu nyt hyväosaisille
TyöllisyysUutisaamuTuula HaatainenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työllisyys
  • 14:10
    Metsä Group

    Metsä Group aloittaa muutosneuvottelut, Suomessa uhan alla noin 540 työtehtävää

  • 06:41
    Uusikaupunki

    Työministeri Marttinen vierailee Uudessakaupungissa, taustalla Valmet Automotiven muutosneuvottelut

  • Eilen19:17
    Työpaikat

    Työuupumus koskettaa yli 200 000 suomalaista: "Ei riitä kädet eikä työntekijät"

  • ti18:14
    Kokoomus

    Kokoomus lupasi 100 000 työpaikkaa – puoluejohto kommentoi nyt vaalilupausta, joka ei toteudu

  • ti13:04
    Työttömyys

    Kokoomuksen Arto Satoselta erikoinen väite: 100 000 työpaikkaa ei ollut vaalilupaus