Vaikka työelämä paljastaa muistiongelmat usein varhaisessa vaiheessa, työikäisillä etenevää muistisairautta ei osata aina epäillä.
Muistisairaus saatetaan virheellisesti diagnosoida esimerkiksi työuupumukseksi tai masennukseksi, Muistiliiton asiantuntija Mari Luonsinen kertoo.
– Myös se, että työikäisten muistisairauksissa muisti ei välttämättä oireile ensimmäisenä, voi hidastaa sairauden diagnosointia, Luonsinen huomauttaa.
Muistiongelmien lisäksi muistisairauden oireet voivat näkyä esimerkiksi vaikeuksina uuden oppimisessa ja hahmottamisessa, hitautena sekä aloitekyvyn heikkenemisenä.
Luonsisen mukaan runsaan ja kauan jatkuneen alkoholinkäytön arvioidaan olevan joka kymmenennen muistisairauden takana.
Vaikka muistisairaudet ovat työikäisten kohdalla harvinaisia, Oulun yliopiston neurologian professori Anne Remes sanoo, että etenevä muistisairaus on todettu Suomessa vajaalla 10 000 työikäisellä.
Ajoittaiset muistiongelmat ovat Remeksen mukaan harmittomia, mutta jos ne alkavat olla viikoittaisia ja hankaloittavat arkea, olisi niitä tärkeä lähteä selvittelemään.
– Muistisairauttahan eivät usein sairastuneet itse tunnista. He uskovat tekevänsä työnsä asianmukaisesti, mutta muut näkevät, etteivät työt enää hoidukaan.
Juuri äskenhän muistin tämän
Työterveyslaitoksen tänä vuonna valmistunut Työikäisten muisti -tutkimus osoittaa, että yli kolmannes vastaajista koki vähintään vähän haittaavia muistioireita tai keskittymisvaikeuksia. Toisaalta kognitiivisista oireista paljon haittaa kokevia oli vain 2–3 prosenttia vastaajista.
