Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus: Influenssarokotuksen ottaneilla voi olla pienempi riski sydänoireisiin

Shutterstock
Julkaistu 06.05.2022 15:35

UUTISPALVELU DUODECIM – MTV LIFESTYLE

Tuoreen tutkimuksen mukaan influenssarokotus vähentää sydänoireita sekä niistä johtuvia kuolemia.

Influenssarokotuksen ottavat sairastuvat muita epätodennäköisemmin sydän- ja verisuonitautioireisiin ja myös menehtyvät niihin muita harvemmin, tuore tutkimus vahvistaa. Erityisen suuri vaikutus nähdään potilailla, jotka ovat hiljattain sairastaneet sydänoireen.

Tiedot käyvät ilmi kuuden satunnaistetun ja lumekontrolloidun tutkimuksen meta-analyysista, joka koostui 9 000 keskimäärin 66-vuotiaan seurantatiedoista.

Influenssarokotuksen saaneista 3,6 prosenttia sai sydänoireen ja 1,7 prosenttia menehtyi sellaiseen vuoden seurannan aikana. Verrokeista sairastui 5,4 prosenttia ja menehtyi 2,5 prosenttia. Vaikutus oli vielä suurempi potilailla, jotka olivat sairastaneet äkillisen sepelvaltimo-oireyhtymän.

Jos tulokset pitävät paikkansa, yhden sairastumisen estäminen edellyttää 56 potilaan rokottamista, tutkijat kirjoittavat. Samaan viittaavia tuloksia on saatu aiemminkin, mutta havainnot vahvistavat näyttöä entisestään. Influenssarokotukset vähentävät myös verenpainepotilaiden kuolemia, tutkimuksista tiedetään.

Lue myös: Tutkimus selvitti influenssarokotteen vaikutusta verenpainepotilaiden kuolleisuuteen – mielenkiintoinen havainto

Suomessa rokotus tietyille ryhmille maksuton

Suomessa influenssarokotus on maksuton raskaana oleville, yli 65-vuotiaille ja muille riskiryhmäläisille kuten sydänsairauksia tai diabetesta poteville sekä 6 kuukauden–6 vuoden ikäisille lapsille. Ilmaisen rokotuksen saavat myös terveydenhuollossa työskentelevät, osa vakavalle sairastumisella alttiiden läheisistä sekä varusmiespalvelukseen astuvat.

Ilmaisuudesta huolimatta rokotus jää monilta ottamatta.

Tutkimus julkaistiin JAMA Network Open -lehdessä.

Lue myös: Suomessa jyllää poikkeuksellinen influenssa-aalto ja pahin on vielä edessä

Videolla lääkäri kertoo kolme merkkiä, joista erotat influenssan koronasta:

0:36Lääkäri kertoo kolme merkkiä, joista erotat influenssan koronastaMiten influenssan oireet eroavat koronan oireista?

Copyright Duodecim 2022. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

Lisää aiheesta:

Tutkimus selvitti influenssarokotteen vaikutusta verenpainepotilaiden kuolleisuuteen – mielenkiintoinen havaintoTutkimus: Sydäninfarktin jälkeen kannattaisi ottaa pian influenssarokoteTutkimus: Influenssarokotteesta apua sydämen vajaatoimintaa poteville – voi lisätä elinvuosiaLisää näyttöä rokotusten turvallisuudestaKeuhkokuume altistaa myös sydämen vajaatoiminnalle Diabeetikon kannattaa ottaa ilmainen influenssarokotus – vähentää aivoverenkiertohäiriöitä ja kuolemantapauksia
RokotteetSydänterveysInfluenssaTutkimustuloksetTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Rokotteet
  • 28.8.14:55
    Flunssa

    Pöpökausi lähestyy: Ylilääkäri kertoo, kenen kannattaa ehdottomasti ottaa rokote

  • 26.8.12:56
    Koronarokotus

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 23.7.11:36
    Tartuntataudit

    Vanhempien epäröinti heikentää lasten rokotuskattavuutta – jo nujerretut taudit tekevät paluuta

  • 16.7.11:49
    Lapset

    Lasten rokotuskattavuus laahaa – riski epidemioihin kasvaa

  • 12.6.18:27
    Tartuntataudit

    Suomessa rekisteröitiin ennätyspaljon hinkuyskää viime vuonna – raskaana olevia aletaan rokottaa