95-elokuvan tuottaja Jarkko Hentula uskoo, että jääkiekon vuoden 1995 maailmanmestaruutta kuvaava elokuva voi kiinnostaa ulkomaillakin, vaikka kyseessä onkin vahvasti kansallinen sankaritarina.
– Ainakin Ruotsissa tämä on herättänyt kiinnostusta, tapahtuuhan elokuva osittain Tukholmassa ja siinä on ruotsalaisia henkilöhahmoja, kuten Curre Lindström. Elokuvaan onkin tulossa rahoitusta myös Ruotsista, Hentula kertoo.
Hentula ottaa vertailukohdaksi Tanskassa pari vuotta sitten tehdyn vuoden 1992 jalkapallon EM-kisoista kertovan elokuvan, jota myytiin jonkin verran myös ulkomaille. Tanska voitti tuolloin täysin yllättäen Euroopan mestaruuden - päästyään kisoihin vain, koska kisoihin alun perin päässyt Jugoslavia ajautui sisällissotaan ja hajosi useaksi valtioksi.
– Tietysti jalkapallo on paljon isompi laji kuin jääkiekko, mutta kyllä tämä voi kiinnostaa katsojia myös muissa jääkiekkomaissa.
4:01
95-elokuvan jääkiekkokaukalon ulkopuolisissa kohtauksissa nähdään myös kokeneita niminäyttelijöitä, mutta heidän nimiään ei ole vielä julkistettu.