Tulevaisuuden klassikoita seuraavan sukupolven perinnöksi
Jotkut huonekalut ja valaisimet kestävät hyvin aikaa. Ne miellyttävät silmää vuodesta toiseen ja ovat laadukkaita. Näitä design-esineitä voi hyvin hankkia ajatuksella, että ne jäävät perinnöksi jälkipolville.
Monet tämän päivän sisustusklassikoista ovat kestäneet aikaa jo yli 50 vuotta ja tulevat kestämään varmaan toisen mokoman. Aikaa kestävä muotoilu ja laatu takaavat sen, että ne kelpaavat vielä seuraavillekin sukupolville.
Yhteistä näillä kestävillä design-tuotteilla on minimalistinen muotoilu ja rauhalliset värit. Laatuhuonekalun hankkiminen on myös ekologinen valinta.
Vaikka ne maksavat enemmän kuin itsekoottavat kertakäyttöhuonekalut, ovat ne huomattavasti kestävämpiä kuin halpatuotantona tehdyt tuotteet.
Yki Nummi, Eero Aarnio, Harri Koskinen ovat nimiä, joiden suunnittelemat tuotteet ovat kestäneet aikaa ja tulevat sitä myös vielä kestämään tulevaisuudessakin. Yki Nummi esimerkiksi suunnitteli Lokki ja Modern Art valaisimet jo 1950-luvulla.
Eero Aarnion 60-luvulla suunnittelemat lasikuitutuolit ovat hinnoissaan, mutta retrobuumin myötä haluttua keräilykamaa. Hänen uudemmassa tuotannossaan olevat Tupla Kupla-valaisin ja Puppy-lastentuoli ovat sijoittamisen arvoisia design-tuotteita.
Harri Koskinen on nuoresta iästään (s. 1970) huolimatta suunnitellut jo monta klassikkoainesta olevaa tuotetta, kuten Block-valaisimen ja K-tuolin.
Ulkomaisista valmistajista Hay, Muuto ja Normann Copenhagen ovat seuraamisen arvoisia design-taloja, joiden valmistamat tuotteet ovat nyt jo ansainneet klassikkoleiman.
Uusimmat
-
08:03
Kymmeniä kuollut Pohjois-Algerian metsäpaloissa
-
08:00
C Moren Liiga-tiimiin hurja vahvistus: Jukka Jalonen tuo asiantuntemuksensa tv-lähetyksiin!
-
07:54
Sipe Santapukin tytär kaksi vuotta – rumpali paljasti yllättävän kulkuneuvon, jolla synnytyslaitoksen pihaan aikoinaan kurvattiin
-
07:52
Kentän toisessa päässä moukaria heittänyt Silja Kosonen seurasi Wilma Murron EM-kultasuoritusta häkeltyneenä – "Ihan uskomatonta"
-
07:47
Kollegan hulvaton kommentti kuvaa suomalaishuipun kokemusta – Sara Kuivisto säntää välieräpaikan kimppuun
-
07:21
THL:n uusi suositus näkyy nousuna neljänsien koronarokoteannosten määrissä
-
07:12
Roman Schatzin rap-ura käynnistyi tupakkaparvekkeella – naisystävän menehtyminen aivoinfarktiin antoi uusia ajatuksia musiikkiin
-
07:05
Kissoilla on yhdeksän elämää, tällä naisella tähän mennessä jo kymmenen – kiitos pienen laitteen
-
07:00
EM-kultaa ylivoimaisella suorituksella voittanut Wilma Murto näytti epäilijöilleen – "Se on nyt kirjoissa ja kansissa"
-
06:54
Monin paikoin jopa 28 astetta! Hellelukemat ajankohtaan nähden poikkeukselliset
-
06:34
Jyväskylän ja Jämsän välisellä radalla sähköratavaurio – korjaustöiden määrä valmistua puoleenpäivään mennessä
-
06:30
Näin Kalle Rovanperän WRC-menestys lähti rakentumaan – suomalaistähti kohtasi jo varhaisella iällä kovia paineita
-
06:29
Suomalainen raskas kranaatinheitin nähty Ukrainan armeijan käytössä – tästä syystä se on erinomainen ase
-
06:11
Enon "rautakarhu" aiotaan etsiä ja lopettaa – poliisi kertoo, miksei tassuun jäänyttä pyyntirautaa voida poistaa
-
06:10
Venäjän tekemässä iskussa Harkovaan kuollut ainakin seitsemän, kymmeniä haavoittunut – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
06:07
Ukrainan ja Turkin presidentit sekä YK:n pääsihteeri tapaavat Ukrainassa
-
06:02
Kalle Rovanperän mestaruus laittaisi historian kirjat totaalisen uusiksi – yksi kova fakta kertoo paljon suomalaistähden tilanteesta
-
06:01
Erikoislähetys ilmastosta kello 14.30 – voiko helteistä nauttia vai pitääkö ahdistua?
-
05:49
Mitä valtiolliset hautajaiset tarkoittavat? Erityinen kunnianosoitus on varattu vain harvoille
-
05:24
HS-gallup: Kokoomus jatkaa yhä suosituimpana puolueena
-
Lataa lisää