Brittivariantti on toistaiseksi pysynyt Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä selvästi eniten tartuntoja aiheuttavana koronamuunnoksena. Etelä-Afrikan muunnos kuitenkin leviää kaiken aikaa.
Etelä-Afrikan virusmuunnosta todettiin viime viikolla HUS-alueella enemmän kuin brittimuunnosta.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tilaston mukaan viikolla 12 HUS-alueella Etelä-Afrikan virusmuunnosta oli lukumääräisesti enemmän (5 raportoitua tapausta, osuus sekvensoiduista 55,6 %) kuin Britannian virusmuunnosta (4 raportoitua tapausta, osuus sekvensoiduista 44,4 %).
HUSin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärven mukaan Etelä-Afrikan virusmuunnosta ei voida vielä mitenkään julistaa pääkaupunkiseudun valtavirukseksi.
– Viime viikon analysoidut näytemäärät ovat vielä niin pieniä, että niistä on hivenen varhaista tehdä tällaista johtopäätöstä. Viimeksi kun katsoimme HUSLABin omaa dataa, brittimuunnos oli noin 60–70 prosenttia kaikista muunnoksista.
Etelä-Afrikan muunnoksen osuus oli tuossa datassa Mäkijärven mukaan vielä alle 10 prosenttia.
Lue myös: Suomessa vahvistettu 302 uutta koronavirustartuntaa
Brittimuunnos sairastuttaa vakavammin kuin eteläafrikkalainen
Brittimuunnos ja Etelä-Afrikan muunnos ovat erilaisia luonteeltaan. Molemmat ovat 1,5 kertaa tarttuvampia kuin vanha kantavirus.
