Tappara-laituri Anton Levtchi on saamassa koneita taas käyntiin. Tiistain CHL-kierroksella Levtchi laukoi komean osuman, ja SM-liigassakin pisteitä on kertynyt mukavaan tahtiin.
Levtchi oli viime kaudella Tapparan kovin pistenikkari, kun runkosarjan 49 ottelussa syntyivät tehot 16+29. Edelliskaudella pisteitä kertyi vielä piste enemmän.
LUE MYÖS: Tapparan temppu sai asiantuntijat ihastelemaan – "Ei ihan arkipäivää Suomen kiekkoilussa"
Levtchi, 25, on noussut viime kausina Tapparan johtavien pelaajien joukkoon. C Moren asiantuntijat Lasse Kukkonen ja Sami Kapanen uskovat hyökkääjällä olevan kuitenkin varaa vieläkin parempaan.
1:05 Anton Levtchi laukoi Tapparan 2-2-tasoituksen Skellefteåa vastaan Kristian Tanuksen huikaisevasta syötöstä.
Kapanen muistaa Levtchin kaudelta 2015–16, jolloin hän itse toimi KalPan alle 20-vuotiaiden joukkueen valmentajana. Levtchi pelasi tuolloin Tapparan vastaavassa joukkueessa.

