Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trumpin Nato-lausunnot tyrmistyttivät ja ihastuttivat – linjapuheessa voi olla luvassa mitä vain

3:32Yhdysvallat ei automaattisesti puolustaisi Nato-kumppaneita
Julkaistu 21.07.2016 23:43

MTV UUTISET

Yhdysvalloissa republikaanien huomenna nimitettävän presidenttiehdokkaan Donald Trumpin Nato-kommentit ovat herättäneet tyrmistystä molemmissa puolueissa.

Donald Trumpin tuoreet Nato-kommentit herättivät sekä tyrmistystä että ihastusta. Trump sanoi, että Yhdysvallat ei automaattisesti puolustaisi Nato-kumppaneitaan. Kommentit saivat jopa Naton pääsihteerin Jens Stoltenbergin jyrähtämään, vaikka yleensä hän ei puutu Yhdysvaltain politiikkaan.

MTV Uutisten kirjeenvaihtajan Mari Karppisen mukaan Trumpin Nato-kommenttien arvostelu ei kuitenkaan enää välttämättä auta.

– Alkaa vaikuttaa siltä, että kyseessä on Trumpin ulkopoliittinen linja. Hän on aikaisemminkin sanonut, että Nato-maat saisivat maksaa isomman osan puolustusliiton budjetista, tai ne saavat ihan itse puolustaa itseään, Karppinen sanoi Kymmenen uutisissa.

– Trumpin mukaan Yhdysvalloilla on niin paljon ongelmia omasta takaa, ettei se voi kaikkia paapoa.

Tyrmistyksen lisäksi kommentit ovat saaneet myös kehuja.

Virallinen ehdokkuus varmistuu

Trump ottaa yöllä Suomen aikaa republikaanien puoluekokouksessa vastaan puolueen virallisen presidenttiehdokkuuden. Hän pitää myös linjapuheen, jonka sisältöä on Karppisen mukaan vaikea arvioida.

– Tämä tulee olemaan hänen elämänsä suurin ja tärkein puhe, mutta on vaikea sanoa etukäteen, mitä Trump tulee tarkalleen sanomaan. Hänen on kuitenkin onnistuttava ja noustava uudelle, valtionpäämiesmäiselle presidenttitasolle, joka on koko kansan asialla.

Karppisen mukaan puheen teemana tulee olemaan ”tehdään Amerikasta taas yhtenäinen”, mikä poikkeaa hänen vaalinkampanjoinnin aikaisesta hyökkäävästä tyylistä.

2:49Trump aloitti puoluekokouksen vaimonsa ylistämänä

Lisää aiheesta:

Trump väittää kovia Nato-puheitaan "neuvottelutaktiikaksi"”Trumpin puhe koettiin uhkaavana” – MTV:n asiantuntija ja kirjeenvaihtajat analysoivat valtaannousun vaikutuksetAsiantuntija: Trumpin puhe odotettua nationalistisempi – "Yhdysvallat ei välttämättä johda enää ollenkaan"Suomalaisasiantuntija: Muuri voi tulla ja terveydenhuoltouudistus lähteäSuomalaisasiantuntija Trumpin törkykommenteista: "En vielä viheltäisi peliä poikki"Trump avasi ulkopolitiikkaansa: Amerikkalaiset etusijalle, Nato-maat mukaan kustannuksiin
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • pe18:16
    Hävittäjät

    Kanada pohtii F35-kaupan perumista – tilalle Gripeneitä Ruotsista?

  • pe15:27
    Teboil

    Elinkeinoministerin viesti Teboil-yrittäjille: Hakekaa apua työllisyyspalveluista

  • pe10:48
    Donald Trump

    Trump ja Pohjois-Korean Kim: Tapaaminen ensi viikolla?

  • pe10:11
    Donald Trump

    Tämä Ronald Reagan -mainos sai Trumpin suunniltaan – Kanada-kauppaneuvottelut lopetetaan

  • to13:06
    Ukrainan sota

    Orpo pitää EU:n ja USA:n uusia ratkaisuja Ukrainan kannalta jopa käänteentekevinä