Yhdysvaltain itsenäisyyspäivänä puhunut presidentti Donald Trump on kehunut maansa reagointia koronavirustilanteeseen. Valkoisen talon nurmikolla puheensa pitänyt Trump ylisti maansa tieteellistä lahjakkuutta ja syytti samalla Kiinaa salailusta, jonka takia virus pääsi leviämään ympäri maailmaa.
BBC:n mukaan Trump sanoi, että Kiinaa täytyy pitää täysin vastuussa koronatilanteesta.
Trump nosti jälleen esille myös maata ravistelleet rasismin vastaiset mielenosoitukset. Hänen mukaansa rasismia vastustavat mielenosoittajat eivät ole kiinnostuneita oikeudenmukaisuudesta tai toipumisesta.
– Heidän tavoitteensa on hajottaminen, Trump sanoi.
– Olemme parhaillaan päihittämässä radikaalin vasemmiston, marxilaiset, anarkistit, kiihottajat ja ryöstäjät, presidentti myös muotoili.
Täysin poikkeuksellinen itsenäisyyspäivä
Lisäksi media päätyi Trumpin hampaisiin.
– Mitä enemmän valehtelette, mitä enemmän panettelette, mitä enemmän yritätte halventaa ja jakaa, sitä enemmän me työskentelemme kertoaksemme totuuden, ja me voitamme.
Trump puhui noin 15 minuutin ajan Valkoisen talon edustalla ja seurasi sen jälkeen vaimonsa Melania Trumpin kanssa lentoesitystä, ABC News kertoo.
Yhdysvalloissa vietettiin lauantaina itsenäisyyspäivää oloissa, joita maa ei ole kokenut aiemmin itsenäisyytensä aikana. Suuri osa paraateista ja kansanjuhlista oli peruttu tai järjestettiin virtuaalisesti maassa vellovan koronavirusepidemian vuoksi. Arvioiden mukaan vain joka viides yleisötapahtuma pystyttiin järjestämään normaalisti.

