Alcatrazin vankilasaarelle vietäisiin Trumpin mukaan Yhdysvaltojen häikäilemättömimmät ja väkivaltaisimmat rikolliset.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoo määränneensä viranomaisia kunnostamaan San Franciscossa sijaitsevan Alcatrazin vankilan, joka on määrä ottaa jälleen vankilakäyttöön. Trump kertoi asiasta Truth Social -viestipalvelussaan.
Alcatrazin vankilasaarelle vietäisiin Trumpin mukaan Yhdysvaltojen häikäilemättömimmät ja väkivaltaisimmat rikolliset.
– Alcatrazin avaaminen uudelleen toimii symbolina laille, järjestykselle ja oikeudelle, Trump sanoi viestissään.
Lue myös: Kolme Alcatrazin vankia teki Yhdysvalloissa mahdottomana pidetyn tempun: Kadonneiden sänkyihin jäivät vain irtopäät
Populaarikulttuuristakin tuttu legendaarinen Alcatrazin vankila suljettiin vuonna 1963. Nykyisin se toimii museona ja on San Franciscon tunnetuimpia matkailunähtävyyksiä.
Alcatrazin vankila sijaitsee saarella San Franciscon lahdella, noin kahden kilometrin päästä kaupungin rannikolta. Saari kuuluu suojeltuun Golden Gaten kansalliseen virkistysalueeseen ja on virallisesti nimitetty yhdeksi maan kansallisista historiallisista maamerkeistä.
Lue myös: Ruokalista yllättää: Näin syötiin pahamaineisessa Alcatrazissa
Trumpin mukaan Alcatrazin tiloja on tarkoitus laajentaa ja rakentaa uudelleen. Alcatrazin maksimikapasiteetti oli 336 sen ollessa vielä vankilakäytössä. Itse saari on noin yhdeksän hehtaarin kokoinen.
Yhdysvalloissa on Prison Policy Initiative -ajatushautomon mukaan vangittuna lähes kaksi miljoonaa ihmistä.