Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Toto Wolff antoi palaa Valtteri Bottaksen rangaistuksesta – ruikuttavat kilpakumppanit saivat huutia: "Onneksi tämä on julkista, niin voimme kaikki nauraa"

xpbimages.com
Julkaistu 27.06.2021 11:26
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Jos oli Valtteri Bottas happamana McLaren-tallin toiminnasta perjantain harjoituksissa nähdyn varikkosuorapyörähdyksen jälkeen, samaa voi sanoa Mercedes-pomo Toto Wolffista.

LUE MYÖS: Huijaako Red Bullin moottorivalmistaja? Mercedes-pomo Toto Wolff sivaltaa: "Aika outoa"

LUE MYÖS: F1-lähtöjärjestys: Saako Valtteri Bottas heittää rengasennustukset romukoppaan? Sää saattaa tuoda mausteensa Steiermarkin GP-lähtöön

Bottas menetti autonsa hallinnan ampaistuaan varikkoruudusta matkaan kakkosvaihteella. Bottas kertoi testanneensa liikkeelllelähtöä kakkosvaihteella, koska Lewis Hamilton menetti viikko sitten ajetussa Ranskan GP:ssä aikaa, kun hänen takarenkaansa sutivat vastaavassa tilanteessa ja tämä osaltaan maksoi Hamiltonille kisan kärkipaikan.

McLarenin mekaanikot auttoivat Bottaksen jatkamaan matkaa, mutta samaan aikaan tallin varikkomuuri raportoi FIAn kilpailunjohtajalle Michael Masille kyseessä olleen potentiaalisen vaaratilanteen. Tämän vuoksi Bottas sai myöhemmin kolmen lähtöruudun rangaistuksen, joka pudotti hänet aika-ajojen kakkossijalta viidenteen lähtöruutuun.

– Muut tiimit tietysti etsivät tilaisuutta valittaa jostain; että se on vaarallista ja niin edelleen, jotta me saisimme rangaistuksen. Niin se menee. Kaikki yrittävät koko ajan kettuilla toisille tässä lajissa, Bottas sanoi aika-ajojen jälkeen ja viittasi McLarenin toimintaan.

Wolff jatkoi myöhemmin samalla linjalla.

– On erittäin viihdyttävää, miten nopeasti jotkut urheilujohtajat ottavat yhteyttä Masiin ja maalailevat maailmanloppua. On hyvä, että tämä tallien ja FIAn välisen kanavan viestintä on nykyään julkista, niin voimme kaikki nauraa, Wolff puhisi -sivuston mukaan.

Wolff myöntää, että tilanteessa oli vaaran elementit, mutta hänen mielestään tuomariston olisi pitänyt ottaa päätöksessään huomioon suomalaiskuskin ajohistoria. Bottakselle lähtöruuturangaistuksen lisäksi langetetut kaksi rangaistuspistettä olivat hänen ensimmäiset viimeisten 12 kuukauden aikana.

– Minulta riittää myös ymmärrystä rangaistukselle, mutta se on silti mielestäni kova, etenkin Valtterin kaltaista kuljettajaa kohtaan. Hän oli selityksessään erittäin reilu ja suorasukainen. Kuka tahansa muu olisi keksinyt jonkun selityksen. Hän myönsi yrittäneensä optimoida liikkeellelähtöä varikkoruudusta ja menettäneensä auton hallinnan.

– Varikolla pitäisi olla vähän enemmän samanlaista suoraselkäisyyttä kuin Valtterilla – myös heillä, jotka painavat nopeasti nappia ja ruikuttavat kaikista muista.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas täräytti kovasanaisen kannanoton: "Kusevat sääntöjen päälle"Sodanjulistus F1-sarjassa? Toto Wolff laukoi ilman rajoitinta Mercedeksen kokemista vääryyksistä – "Diplomatia päättyi tänään"Näin Valtteri Bottas kommentoi lähtöruuturangaistustaan – lausunnot ristiriidassa paitsi keskenään myös Mercedeksen tiedotteen kanssaValtteri Bottasta meinattiin käyttää Lewis Hamiltonin suojakilpenä – näin Toto Wolff perusteli Mercedeksen tallimääräyksiäF1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottas jätettiin juhlimaan yksin – Lewis Hamiltonin lausunnot paljastavat mestarin epämiellyttävimmät piirteetMercedes-pomo Toto Wolff hermostui Red Bullin tempusta: "Hanskat on pudotettu"
F1Toto WolffValtteri BottasMercedesItävallan GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"