Tieteen ja historian syleilyssä
Paula Havaste popularisoi tiedettä sekä työssään tiedekeskus Heurekan ohjelmapäällikkönä että kirjailijana.
Tutkijataustaiselle ihmiselle tiedekeskus työpaikkana on innostava ympäristö.
− Saan työskennellä hauskojen ja innovatiivisten työkavereiden kanssa. Jos päivä alkaa tökkiä, ei tarvitse kuin mennä kerros alemmas ja katsoa lasten menoa, Havaste sanoo.
Juuri nyt Heureka suorastaan kuhisee lapsia, kun luokkaretkeläiset ovat vallanneet tiedekeskuksen. Nähtävää Heurekassa riittää kaiken ikäisille.
− Studio55:läisille suosittelisin esimerkiksi Tiede muuttaa maailmaa -näyttelyä. Siihen on koottu tieteenaloja, joiden avulla arkemme on saatu sujumaan paremmin.
− Jos pitää dekkareista ja C.S.I:n tyylisistä rikossarjoista, kannattaa tutustua Murha Heurekassa -näyttelyyn. Kyseessä on salapoliisitarina, jonka yleisö saa ratkaista. Itse keksin heti, kuka on murhaaja, mutta se ei vielä riitä. Tarvitaan myös todisteita!
Uutuuskirja puhuttavasta aiheesta
Havaste työskentelee leipätyönsä ohella kirjailijana. Ohjelmapäällikön kynästä on syntynyt sekä lastenkirjoja että romaaneja, jotka pureutuvat Suomen kansanperinteeseen pieniä yksityiskohtia myöten.
− En osaa kirjoittaa muulla tavoin. Tutkijataustasta jäi päälle lähdemateriaalien tarkkaavainen tutkiskelu. Se on mukavaa hommaa, etenkin nyt, kun lähdemateriaalia ei tarvitse enää dokumentoida.
Uusimman romaanin lopullinen versio lähti vastikään kustantajalle tarkastettavaksi. Teoksen on määrä ilmestyä elokuussa. Tällä kertaa Havaste tarkastelee Suomen lähihistoriaa.
− Tapahtumat käynnistyvät vuoden 1944 helmi-maaliskuusta, jatkosodan ajasta. Aihe on hieman vaarallinen, sillä kaikilla on siitä muistoja tai mielipide, ja ne käyvät usein ristiin. Uskon, että teoksesta tulee kommenttia, Havaste pohtii.
Lukiessa oppii huomaamattaan
Havaste onnistuu yhdistämään ihailtavan sujuvasti haastavan leipätyönsä, kirjoittamisen sekä perhe-elämän.
− Työ Heurekassa vaatii usein pitkiä päiviä, mutta vastapainoksi pystyn pitämään vapaata. Silloin aikaa jää kirjoittamiselle. Nautin kirjoittamisprosessista, Havaste toteaa.
Havasteen romaanit ovat saaneet kiitosta muun muassa yksityiskohtien paikkansapitävyydestä, tarkasta ajankuvauksesta sekä hahmojen todentuntuisuudesta.
− Pyrin tekemään tarinat niin, että ihmiset oppivat huomaamattaan lukiessaan jotain uutta. Suomalaiset pitävät siitä, että kirjoihin on sisällytetty tietoa.
Lastenkirjat tuovat vastapainoa tarkkaa taustatyötä vaativiin romaaneihin. Havaste tuumaa uuden romaanin valmistumisen kynnyksellä, että seuraavaksi voisi olla taas mukavaa irrotella lastenkirjan parissa.
Havasteella ja hänen puolisollaan on kolme lasta.
− Teimme puolisoni kanssa kaksi lasten kuvakirjaa yhdessä. Niiden valokuvissa maisema ja lapsi näyttävät kovin tutuilta, mutta en myönnä mitään, kirjailija-ohjelmapäällikkö naureskelee.
Studio55/Jenni Kokkonen
Uusimmat
-
16:42
Zelenskyi vahvistaa: "Ukrainan vastahyökkäys on alkanut" – yksityiskohdista vaietaan
-
16:38
Suora lähetys: Anna-Maja Henriksson RKP:n tiedotustilaisuudessa: "Tarvitaan pieniä ihmeitä"
-
16:33
Zelenskyi: Ukrainan vastahyökkäys on käynnissä – MTV seuraa sotaa
-
16:26
Ranskassa lapsia puukottanutta miestä syytetään murhan yrityksestä
-
16:25
Paljastuksia Love Island Suomi -jaksosta! Sinkku kertoo vankan mielipiteensä: "Pitää sanoa sille"
-
16:10
Terroristien hyökkäys hotelliin Somalian Mogadishussa on saatu loppumaan
-
16:00
Mestarien liigan finaali saamassa poikkeuksellisen harvinaisen arvovieraan – Manchester Cityllä mahdollisuus tehdä kaksinkertaisesti historiaa
-
15:51
Keijo Pekkanen todisti karhujen lemmenhetkeä Kuusamossa – "Melkein lotossa voittaa ennemmin kuin saa kuvattua tuollaisen"
-
15:45
"Päihtyneen oloinen" moottorisahamies kaatoi ison koivun keskellä omakotitaloaluetta Heinolassa
-
15:32
Tutkimus paljastaa, miten nirsoilevan lapsen saa syömään
-
15:31
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
15:18
MTV Uutiset 4-vuotiaan epäillyllä murhapaikalla Joensuussa: "Ahdistus käsinkosketeltavaa"
-
14:51
Sofia Virta on vihreiden uusi puheenjohtaja
-
14:45
Tauski Peltosen poika yllätti hänet suorassa lähetyksessä kunnianosoituksella hittikappaleesta
-
14:31
Tässäkö Teemu Pukin uusi osoite? Saamassa tutun seuratoverin
-
14:29
Viisi ihmistä kuoli ohjustehtaan räjähdyksessä Turkissa
-
14:28
Karkumatkalla olleen lehmän pako tyssäsi saviseen ojaan – pelastuslaitos ja mönkijä saapuivat hätiin
-
14:13
RKP:n Henriksson: Jos hallitus syntyy, kyse ei ole onnellisesta avioliitosta vaan välttämättömyydestä
-
14:12
Poliisi avasi tulen jalkapallo-ottelussa, katsojat vastasivat samalla mitalla – tilanne taltioitui videolle
-
13:57
Tutkijat: Kiroilu voi olla merkki kielellisestä ylivertaisuudesta
-
Lataa lisää