Tiesitkö tätä? Ikean tuotenimet tarkoittavat oikeasti jotakin!
Kaikilla tuotteilla Ikeassa on oma nimi. Nimet saattavat kuulostaa hassuilta tai keksityiltä omaan korvaan, mutta jokaisella nimellä on tarkoitus.
Ikean perustaja Ingvar Kampradilla on lukihäiriö. Tämän takia hän ei halua antaa tuotteilleen numeroita, vaan hän on keksinyt omanlaisen tavan nimetä tuotteet.
Tosin Ikean laajetessa ja tuotteiden lisääntyessä perussääntöihin on tullut yhä enemmän poikkeuksia, ja syntyperäinen ruotsalainenkin menee helposti jo sekaisin.
Tässä lista:
Sohvat, sohvapöydät, hyllyt, tv- ja mediakalusteet ja ovenkahvat on nimetty ruotsalaisten paikkojen mukaan.
Sängyt, vaatekaapit ja eteisen kalusteet on nimetty norjalaisten paikkojen mukaan.
Matot ovat puolestaan saaneet nimensä tanskalaisilta paikoilta.
Ruokapöydät ja -tuolit ovat taas saaneet nimensä suomalaisten paikkojen mukaan.
Kylpyhuoneen tavaroiden nimet tulevat ruotsalaisilta järviltä ja joilta.
Keittiötarvikkeet ovat saaneet nimensä ruotsin kieliopista, joskus henkilöiltä.
Keittiöt ovat saaneet nimensä yrttien, mausteiden, kalojen, hedelmien ja marjojen mukaan.
Lasten tuotteet on nimetty nisäkkäiden, lintujen ja adjektiivien mukaan.
Tuolit ja terassikalusteet on nimetty ruotsalaisten miesten mukaan.
Kankailla ja verhoilla puolestaan on ruotsalaisten naisten nimiä.
Vuodevaatteet, tyynyt ja peitot on nimetty kukkien, kasvien ja arvokkaiden kivien mukaan.
Valaistukseen nimet on haettu musiikista, kemiasta, meteorologiasta, mitoista, painoista, vuodenajoista, kuukausista, päivistä, veneistä ja veneilytermeistä.
Lähteitä: Business Insider, Buzzfeed.com
Uusimmat
-
20:22
Käärme puri amerikkalaisnaista silmään tämän kotiovella – ovikoriste sai onnettomuuden jälkeen kyytiä
-
19:54
Yksi päätös muutti koko Yhdysvaltojen liittovaltion aborttilinjan – "En usko, että tällaista kysymystä jätettäisiin Suomessa tuomioistuinten linjattavaksi"
-
19:48
Sami Välimäki neljäs golfin Euroopan kiertueen kisassa – kuittaa muhkean palkintorahan
-
19:45
19-vuotias kehonrakentajalupaus menehtyi onnettomuudessa
-
19:21
Kalle Rovanperä hehkutti haastavan rallin voittoa – "Oli tämä varmasti raskain kilpailu, jonka olen koskaan ajanut"
-
19:07
Sanna Marin kehotti juhlimaan Pride-viikkoa: "Juhlitaan yhdessä rakkautta"
-
19:01
Suomalaiset luottavat perinteisiin jäätelömakuihin, jäätelömyyjä arvelee syyksi hintaa: "Halutaan rahalle vastine"
-
19:01
Hammaslääkärit varoittavat trendijuomasta: Riskinä hampaiden reikiintyminen, tulehdukset ja värjääntyminen
-
18:57
Valtteri Bottas viettää juhannusta Suomessa – tunnelmakuva loksauttaa leukoja maailmalla
-
18:51
Pelastusaluksella vietetty juhannus voi kuulostaa erikoiselta, mutta vapaaehtoisia on tänäkin vuonna tunguksi asti: "Mieluummin täällä kuin muualla"
-
18:45
”On paljon hetkiä, jolloin ihminen tuntee, ettei kukaan ole sinun puolella” – Helsinki Pride järjestetään Oslon terrori-iskusta huolimatta
-
18:45
Jade Nyström avoimena kokemastaan syrjinnästä: "Perheeni tukee minua kaikessa"
-
18:30
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
18:16
Tältä Ana De Armas näyttää Marilyn Monroena Netflixin uutuuselokuvassa
-
18:15
Oslon joukkoampumisesta epäilty on pysynyt vaiti kuulusteluissa – miehellä ollut mielenterveysongelmia
-
18:05
Siinä oli eeppiset juhlat – NHL-mestarin baarilasku ällistyttää jälleen
-
17:49
Ensi viikolla luvassa megahellepäivä – "En muista, milloin olisin nähnyt vastaavan sääkartan"
-
17:32
Nerokasta! Ollin vinkillä kaadat virvoitusjuoman lasiin nopeasti, eikä se kuohu yli
-
17:30
Ratatyöt hidastavat juhannuksen paluuliikennettä – junia korvataan linja-autoilla
-
17:26
Moskova hallitsi aikoinaan kuudesosaa maapallosta, ja sitä Putin haluaa: "Hän haluaa viedä Venäjän takaisin 1800-luvulle"
-
Lataa lisää