Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Testaaja rengaskohusta: Testivoittaja muistetaan, ei kakkosta tai kolmosta

1:44Nokian Renkaat manipuloineet testituloksia
Julkaistu 26.02.2016 17:28
Toimittajan kuva

Raimo Pitkänen

raimo.pitkanen@mtv.fi

@Raimop
Toimittajan kuva

Antti Sahlström

antti.sahlstrom@mtv.fi

@AnttiUolevi

Nokian Renkaiden tuotteet ovat laadukkaita testien manipuloinnista huolimatta, arvioi Tekniikan Maailman toimituspäällikkö Velimatti Honkanen.

Hän pitää tänään paljastunutta peukalointia kuitenkin vakavana asiana.

– Onhan tämä totta kai ikävä asia. Kuluttajille on ikävää, ettei saada totuudenmukaista tietoa rengastesteistä, kun kyseessä on erilaiset renkaat. Siinä mielessä vakava asia, mutta täytyy myös pitää mielessä, että kyllä Nokian Renkaiden tuotteet ovat oikeasti hyviä ja laadukkaita renkaita, Honkanen arvioi.

Honkanen sanoo, että Tekniikan Maailma pyrkii aina käyttämään testeissään kaupasta ostettuja renkaita. Jos renkaat ovat tulleet suoraan valmistajalta, lehti tekee uuden testin jälkeenpäin rengasliikkeen renkailla ikään kuin dopingtestinä.

– Teemme vertailevan kokeen varmistaaksemme, että se on samanlainen tuote. Ei niissä ole juuri eroa havaittu. Näiden laaturenkaiden välillä erot ovat niin hirmu pieniä, Honkanen kertoo.

Erojen pienuus saattaa aiheuttaa kiusauksen hakea vähäistäkin etua testeihin, sillä testivoitosta voi olla hyötyä mielikuvalle tuotteesta.

– Ainoastaan testivoittaja muistetaan, ei sitä toiseksi tai kolmanneksi tullutta. Ilmeisesti on pyritty tämä testivoitto sitten varmistamaan, Honkanen arvioi.

Kauppalehti uutisoi tänään, että Nokian Renkaat on peukaloinut renkaidensa testituloksia vuosien ajan. Lehden mukaan Nokian Renkaat on toimittanut testaajille erikseen tarkoitettuja renkaita, joiden ominaisuudet eivät ole yksi-yhteen kaupan hyllyiltä löytyvien renkaiden kanssa. Lehden mukaan vääristely on ollut järjestelmällistä.

Nokian Renkaat julkaisi iltapäivällä pörssitiedotteen, jossa se pyytää anteeksi ja pahoittelee aikaisempaa toimintaansa. Yhtiö kertoo tarkastelleensa testaussäännöstöjään viime vuonna. Nyt säännöstö kieltää erityisesti testejä varten tehtyjen renkaiden suunnittelun ja valmistuksen, Nokian Renkaat kertoo.

Lisää aiheesta:

Nokian Renkaista ei hyvitystä asiakkaalle – ei vikaa tai puutteita Kilpailu- ja kuluttajavirasto ei näe Nokian Renkaiden markkinoinnin olleen sopimatontaNokian Renkaiden vilppi ihmetyttää: Hyvä brändi uhkaa nyt mennä roskikseen HS: Nokian Renkaat käräyttänyt ruotsalaistoimittaja vertaa rengastestejä hiihtoon: "Kaikki huijaavat""Hyvin poikkeuksellinen tapahtuma" – poliisi kiinnostui Nokian Renkaiden tapauksestaKauppalehti: Nokian Renkaiden toimitusjohtaja myöntää rengastesteissä huijaamisen
Nokian RenkaatAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Nokian Renkaat
  • 18.6.13:39
    Talous

    Suomalaiset sijoittavat nyt innokkaasti aseteollisuuteen

  • 6.5.21:26
    Liiketulos

    Nokian Renkaiden myynti kasvoi, mutta tappio syveni – pörssikurssi kovassa laskussa

  • 10.4.10:55
    Tuomiot

    Nokian Renkaiden ex-pomo tuomittu testivilppijutussa – testeihin paranneltuja renkaita ei ollut myytävänä

  • 20.07.202415:47
    Italia

    Nokian Renkaille italialainen toimitusjohtaja

  • 29.04.202415:04
    Liiketulos

    Nokian Renkaiden tappio syveni – tulos kärsi lakoista ja huthien iskuista