Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teslan "halpismalli" ensimmäistä kertaa Suomessa – tutustuimme Model 3:een, joka on kuin älypuhelin pyörillä

3:26Tesla Model 3 ensimmäistä kertaa Suomessa – MTV Uutiset tutustuiMediahub
Julkaistu 21.11.2018 13:37

Ville Järveläinen

Teslan odotettua uutuusmallia esiteltiin keskiviikkoaamuna medialle sekä auton ennakkovaraajille. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Model 3 oli nähtävissä Suomessa.

Monen autoilijan pitkä odotus päättyi keskiviikkona. Kun Model 3:n ennakkovarauksia alettiin ottaa vastaan keväällä 2016, ei kukaan tiennyt, että auton pääsisi näkemään omin silmin vasta 2,5 vuoden päästä.

Koeajosta oli tänäänkin vielä turha haaveilla, mutta ratin taakse sentään pääsi istumaan. Model 3 tulee Euroopassa myyntiin ensi vuoden alussa, mutta Teslan edustaja ei täsmentänyt, tarkoittaako se tammikuuta vai myöhäisempää kevättä.

Aiheuttaako myllerryksen Euroopassakin?

Model 3 on muuttanut automarkkinoita Yhdysvalloissa, jossa se on noussut nopeasti segmenttinsä myydyimmäksi autoksi ohittaen muun muassa BMW:n 3-sarjan, Mersun C-sarjan, Audi A4:n ja Lexuksen IS:n.

– Euroopassa odotetaan samaa, Teslan edustaja kertoi suomalaisille median edustajille keskiviikkona.

Massatuotantoon, ja massoille, suunniteltu Model 3 on Teslan aiempia malleja yksinkertaisempi. Sen halvimman version hinta asettuu Yhdysvalloissa 35 000 dollarin tuntumaan, mutta toistaiseksi Tesla on valmistanut vain auton kalliimpia versioita. Auton hinta Suomessa ei ole vielä tiedossa, kuten ei sekään, millä mallilla myynti tullaan aloittamaan.


Mallista riippuen Model 3:lla ajaa yhdellä latauksella 350–500 kilometriä. Nollasta sataan ehditään 3,7–5,4 sekunnissa.

Vaikka Tesla ei sitä suuremmin mainostakaan, käytetään Model 3:ssa kehittyneempää akkuteknologiaa kuin S:ssä ja X:ssä. Se mahdollistaa energian varastoimisen tehokkaammin. Euroopassa myytävään Model 3:een on tulossa aiemmista Tesloista poiketen CCS-pikalatausstandardi, joka mahdollistaa auton nopeamman lataamisen myös muista kuin Teslan omista Supercharger-latureista. Medialle esitelty auto oli kuitenkin jenkkispekseillä.

Model 3 on esillä Teslan Vantaan Kaivokselassa sijaitsevassa myymälässä tämän kuun loppuun asti.

Lisää aiheesta:

Suosikkisähkiksestä leivottiin tilavampi ja käytännöllisempi – tässä on Suomeen saapunut Tesla Model YTästä Teslasta suomalaiset ovat voineet vain haaveilla – pitkä odotus päättyy viimeinOletko harkinnut Teslan ostamista? Kaiva ostohousut kaapista, sillä kohta voi olla elämäsi tilaisuus painaa tilausnappiaS, 3, X ja vihdoin myös Y – Tesla esitteli seuraavan kohtuuhintaisen sähköautonsaOdotus on ohi: Tesla Model 3 saapuu Suomeen keskiviikkonaTesla-pomo yrittää hillitä uutuusmallia odottavien intoilua: Model 3 ei yhtä hyvä kuin nykymallit
TeslaSähköautotAutouutuudetAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Tesla
  • 3.10.00:01
    Yritykset ja brändit

    Teslan maine suomalaisten silmissä romahti – Shein ja Temu huonomaineisimmat yhtiöt

  • 15.8.06:31
    Liikennevalvonta

    Kortti lähti kuivumaan ylinopeudesta Norjassa – Tesla-kuski syytti autoaan

  • 24.7.00:03
    Liiketulos

    Elon Muskin Teslalta suurin romahdus yli vuosikymmeneen

  • 23.7.14:14
    Elon Musk

    Muskin poliittiset liikkeet romuttivat Teslan – sähköautojen entinen tähti putosi Euroopassa

  • 12.6.19:26
    Donald Trump

    Ovatko Trumpin ja Muskin välit taas lämpenemässä? Trumpilta sopuisa lausunto