Fakta on tämä: tavallinen vesijohtovesi on edelleen juomien kruunamaton kuningas.
Seuraava näky työpöydän ääressä on monelle tuttu: tietokoneen näppäimistön viereltä löytyy päivän aikana useaan kertaan käytössä ollut kahvikuppi, pöydän nurkassa pyörii ehkä puolillaan oleva vesipullo ja muutamat tyhjät virvoitusjuomapullot ovat odotelleet jo hetken pullonpalautukseen kiikuttamista.
Näyssä ei sinänsä ole mitään väärää, mutta sen äärellä kannattaa pysähtyä tarkastelemaan omia juomatottumuksiaan: millä oikeastaan sammutamme janomme pitkin päivää?
Kraanavesi kerää pisteet kotiin
Jotta keho voisi mahdollisimman hyvin, ihmisen tulisi nauttia vettä ja muita juomia päivittäin keskimäärin 1,5–2 litraa ruuan lisäksi.
Napataankin ensimmäisenä käsittelyyn pöydällä pyörivä vesipullo, joka kerää pisteet heti kotiin: paras janonsammuttaja on edelleen tavallinen kraanasta tuleva vesi.
Veden lisäksi päivittäiseen juomakavalkadiin kannattaa sisällyttää myös maitotuotteita, kuten rasvatonta maitoa, piimää sekä mastamatonta tai vähäsokerista jugurttia.
Muutama kahvikupillinen kelpaa
Kahvikuppikin selviää tarkastuksesta melkein puhtain paperein: kahvia ja teetä voi käyttää päivittäin sellaisenaan tai maidon kera, mutta janon sammuttaminen niillä tuskin kannattaa.

