Torstain vastaisena yönä Suomi hyytyy lähes kokonaan pakkasen puolelle. Tienpinnat voivat aamulla olla liukkaita.
Pakkasta on yleisemmin maan pohjoisosissa, mutta myös maan etelä- ja keskiosissa, Foreca kertoo.
– Torstaiyönä lämpötila painuu pohjoisessa yleisesti pakkasen puolelle. Kovin kovia pakkaslukemia ei ole kuitenkaan odotettavissa, enimmäkseen ollaan 0 ja −5 asteen välillä. Maan etelä- ja keskiosassa lämpötila vaihtelee nollan molemmin puolin. Selkeillä alueilla etelässä ja kaakossa pakkasta voi olla torstaina aamulla pari kolme astetta, meteorologi Joonas Koskela kertoo Forecan tiedotteessa.
Suomen länsiosissa pilvisyys ja tuulisuus lisääntyy jo yön aikana, ja tämä nostaa lämpötiloja plussan puolelle. Mutta muualla Suomessa kuuraliukkaus voi aamulla yllättää.
– Selkeässä säässä maanpinta pääsee jäähtymään nopeasti ja ilmassa oleva kosteus härmistyy kuuraksi maahan ja tienpinnoille. Ajokeli voi siis olla torstaiaamuna liukas suuressa osassa maata, Koskela jatkaa.
Torstaina lämpötila nousee päivällä etelässä ja lännessä 10 asteeseen, idässä ja pohjoisessa viiden asteen molemmin puolin.

