Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tanssitaiteilija ja koreografi Tero Saarinen kertoo Jorma Uotisen merkityksestä uralleen: "Sillä tavalla, miten Jorma kohteli tanssijoita..."

9:39Tanssija Tero Saarinen on tehnyt poikkeuksellisen merkittävän uranHuomenta Suomen vieraana tanssitaiteilija ja koreografi Tero Saarinen
Julkaistu 09.12.2023 13:30
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Tero Saarinen on tehnyt poikkeuksellisen merkittävän uran tanssitaiteilijana ja koreografina.

Tanssitaiteilija ja koreografi Tero Saarinen vieraili lauantaiaamuna Huomenta Suomen haastattelussa. Saarinen on yksi tunnetuimmista suomalaisista tanssitaiteilijoista ja tehnyt poikkeuksellisen merkityksellisen kansainvälisen uran.

Saarisen ura alkoi vuonna 1985 Suomen Kansallisbaletissa. Noin kolme vuotta myöhemmin hän voitti Pariisin kansainvälisen tanssikilpailun nykytanssin sarjan Jorma Uotisen koreografialla B12. Saarinen kertoi Huomenta Suomessa, että sekä kilpailun voitolla että Jorma Uotisen toiminnalla oli suuri vaikutus hänen uralleen.

– Sillä tavalla, miten Jorma kohteli tanssijoita, aloittelevaa tanssijaa ja itseään hakevaa taiteilijan alkua. Se positiivinen ja huumorin kautta ohjaava auktoriteetti, hän muisteli.

TeroSaarinen15_djbbvideo-by-heidistrengell_hi-res
Kuva: Heidi StrengellTero Saarinen Company

Saarinen kuvaili Pariisin kansainväliseen tanssikilpailuun aikoinaan lähtemisen olleen "rohkea ja hullukin heitto".

– Siellä oli isoja ryhmiä, joilla oli hierojat ja managerit, kaikki mukana. Minä olin yksinäni siellä, hän kertoi.

Saarinen kuvasi Uotisen B12:n olleen tajunnanräjäyttävä mahdollisuus haastaa omaa kehoaan ja mieltään. Hän muisteli ymmärtäneensä yhtäkkiä, että oli voittanut Pariisin kansainvälisen tanssikilpailun nykytanssin sarjan.

Miten Saarinen onnistui luomaan niin merkittävän kansainvälisen uran? Miten voi Saarisen vuonna 1995 perustama Tero Saarinen Company -tanssiryhmä? Katso koko haastattelu yllä olevalta videolta!

Lue myös: Jorma Uotinen jakoi nostalgisen nuoruuden tanssikuvansa – seuraajat ihmeissään

Lisää aiheesta:

Tämä hetki on Jorma Uotisen mielestä yksi TTK-historian huippukohtiaYksi TTK-hetki vaikutti erityisellä tavalla Jorma Uotiseen: "Ohjelman historian huippukohtia"75-vuotisjuhlavuottaan viettävä Jorma Uotinen: "Tunnen, että minulla on vielä jotain sanottavaa ja annettavaa"Jorma Uotinen TTK-jaksosta: "Tavallaan olen yllättynyt""Ei jättänyt kylmäksi" – TTK-tuomarit kehuivat Mika Saukkosen kehitystäMika Saukkonen kommentoi TTK-tanssinsa aikaansaamia reaktioita: "Laitettiin tunnetta peliin"
TanssiJorma UotinenHuomenta SuomiTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Tanssi
  • 6.12.22:16
    Linnan juhlat

    Presidenttiparin tanssinopettaja teki veikeän tanssieleen kättelyssä – presidentiltä vastaliike

  • 25.11.15:43
    Kevennykset

    Näin Espoossa bailataan 77-vuotiaan Dj Börjen tahtiin

  • 6.11.14:01
    TV-ohjelmat

    Kansallisbaletin tanssija sai kasvoihinsa tuntemattoman esineen kesken esityksen: "Järkytyin"

  • 27.9.14:42
    Jukka Haapalainen

    Tähtituomari Jukka Haapalainen paljasti uuden taidon: "Sirpa sanoi, että tee jotain järkevää"

  • 31.8.16:35
    Turkki

    Turisti tankotanssi lipputangolla Turkissa – vuosien vankeus uhkaa