Sami Pitkämö antaa TTK-orkesterin kapellimestarin tahtipuikon eteenpäin 20 vuoden jälkeen.
Tulevalla Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella nähdään ja kuullaan musiikillinen muutos, kun ohjelman kapellimestarina alusta saakka toimineen Sami Pitkämön orkesteri vaihtuu pianisti Lasse Piiraisen luotsaamaan orkesteriin.
Pitkämö jättäytyi TTK:sta omasta päätöksestään. Hän kertasi päätöksensä taustoja Huomenta Suomen haastattelussa, jossa hän vieraili torstaiaamuna yhdessä Piiraisen kanssa.
– Aikansa kaikella. Kymmenen vuotta oli alkuperäinen tavoitteeni tehdä näitä hommia, ja se on tuplaantunut. Olen tajunnut, että olen yli 50-vuotias. Se ei ole liikaa, joten voin tehdä vielä muutakin, hän kertoi.
Lue myös: Sami Pitkämö jää pois TTK:sta – hän on ohjelman uusi kapellimestari
Laulamisella on paikka Pitkämön sydämessä, ja sen ympärillä pyörivät myös hänen tulevaisuuden haaveensa ja suunnitelmansa.

