Tamperelainen Maria Tyyster kruunattiin lauantaina Seinäjoella tangokuningattareksi. Tuore kruunupää muistelee Arja Korisevalta saamaansa vinkkiä, joka auttoi kantamaan hänet tangokuningattareksi.
Tangokuningattaren kruunun saaminen vaati sinnikkyyttä, sillä Maria Tyyster osallistui Tangomarkkinoille jo neljättä kertaa. Hän myöntää, että erityisesti edellinen, vuoden 2011 pudotus oli suuri pettymys, joka painoi mieltä pitkän aikaa.
– Nyt se unelma toteutui, huokaisee tuore tangokuningatar.
Tyyster kertoo olevansa nyt tangokuningattaren työhön 100-prosenttisesti valmis.
– Tiedän, mikä työmäärä on edessä, hän sanoo.
Tyyster haluaa toimia tangokuningattarena erityisesti suomalaisen tanssiperinteen puolesta. Hän haluaa kannustaa nuoria lavalle.
– Se on hyvä tapa harrastaa liikuntaa ja tavata ihmisiä selvin päin. Jos saamme nuoria lisää lavalle, voidaan saada lisää tanssipaikkojakin, tangokuningatar lisää.
Oppia armeijan harmaista
Maria Tyysterin mukaan tänä vuonna hän osasi olla kilpailussa oma itsensä.
– Olen saanut lisää itseluottamusta. Olen oppinut tuntemaan omat vahvuuteni ja heikkouteni, hän kuvailee.
