Maastohiihdon SM-kilpailut kokivat Tampereella kovia viikonloppuna, kun hiihtäjät eivät päässeet kilpaladulle yhtenäkään päivänä. Sunnuntaina ratkaisu hiihtämättä jättämisestä oli helppo, sillä lämpömittarit Kaupin urheilukeskuksessa näyttivät 22,4 pakkasastetta ja lisäksi kiusana oli kova viima.
SM-kilpailujen pakkasraja on 20 astetta, joten tuomarineuvosto ei joutunut pitkään miettimään kisojen perumista.
- Odotettavissa ei ollut lämpenemistä, vaan pikemminkin kylmenemistä, kilpailujen johtaja Leo Karjaluoto sanoi.
Sunnuntaina oli määrä hiihtää sprinttiviestit perinteisellä hiihtotavalla. Perjantailta peruttiin perinteisen hiihtotavan normaalimatkat ja lauantailta vapaan hiihtotavan sprintit.
- Urheilijoilta on tullut hyvää palautetta siitä, että heidän terveydellään ei ole leikitty. Moni ei olisi lähtenyt ladulle, jos kisat olisi käyty melkein 20 asteen pakkasessa. Hiihtämisellä olisi voinut pilata loppukauden kilpailut, Karjaluoto puntaroi.
Kilpahiihtoa nähtiin SM-hiihtojen yhteydessä vain lauantai-iltana, kun Hiihtoliiton valmennusjohto järjesti tarkkailukilpailun viidelle naishiihtäjälle Jämin hiihtotunnelissa, noin 80 kilometrin päässä Tampereelta.
Kalenteri tukossa
Hiihdon SM-kisojen uusi kilpailuajankohta päätetään lähipäivinä. Kolmen kisapäivän sijoittaminen ei ole helppo tehtävä, kun kilpailukalenteri on suhteellisen täynnä maaliskuun puoliväliin asti ja Kotkassa on 25.-26. maaliskuuta kauden kolmannet SM-kilpailut.
Kisojen siirtäminen arki-iltoihinkin tuottaa päänvaivaa, sillä harva kansallisen tason hiihtäjä on päätoiminen urheilija, joka pääsee matkustamaan arkipäivänä pitkien matkojen takaa SM-kisoihin.
- Nyt on selvitettävä järjestävän seuran ja Tampereen kaupungin näkemys, tuomarineuvoston puheenjohtaja Juha Kolu sanoi.
Kolun mukaan oli suuri sääli, ettei Tampereella kisattu, sillä Kaupin radat olivat loistavassa kunnossa. Lisäharmitusta tuo se, että jo maanantaiksi on luvattu lauhaa.
Kisat järjestäneen seuran Tampereen Pyrinnön toiminnanjohtaja Jarmo Hakanen sanoi, että kaupunki ei välttämättä pysty enää maaliskuussa satsaamaan samalla tavalla kisoihin. Rahaa on palanut jo tähän viikonloppuun, ja uusi satsaus vaatii kaupungilta erillispäätöksen.
(MTV3-STT)