Tampereen vetovoima jatkuu tänäkin vuonna ja asuntoja katsotaan reippaasti enemmän kuin viime vuonna. Liikennöinnin juuri aloittaneella ratikalla on oma myötävaikutuksensa kaupungin kiinnostavuuteen.
Tampereella myytäviä asuntoja on katseltu tänä vuonna 20 prosenttia enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.
Tahti näyttää jopa kiihtyvän, sillä heinäkuussa tamperelaista asuntoa etsittiin 23 prosenttia enemmän kuin viime vuoden heinäkuussa. Lukemat ovat Oikotie Asuntojen hakupalvelusta.
Julkaistut luvut tarkoittavat todennäköisesti sitä, että Tampereelle muutetaan lähitulevaisuudessakin verrattain vilkkaasti, arvioi Oikotie Asuntojen johtaja Anna Leinonen.
– Lukemat ovat erittäin kovia, kun huomioidaan, että Tampere oli tietysti jo entisestään iso kaupunki ja vilkas asuntomarkkina.
– Kun haut ovat nyt noin kovalla tasolla, on hyvin oletettavaa, että haut johtavat myös asuntokauppoihin”, Leinonen toteaa tiedotteessa.
Omakoti- ja rivitaloasunnot kiinnostavat
Viime vuonna Tampere keräsi kaikista Suomen paikkakunnista selkeästi eniten muuttovoittoa, 2 094 uutta asukasta.
Tammikuun alun ja maaliskuun lopun välisenä aikana muuttovoitto muualta Suomesta oli 388 ihmistä.
Se oli liki 200 ihmistä enemmän kuin toiseksi suurimman muuttovoiton vuosineljänneksellä keränneellä Sipoolla.
Tampere on ollut tänä vuonna yliopistokaupungeista ainoa, joka on saanut muuttovoittoa Suomen sisäisessä muuttoliikkeessä.
Oikotie Asuntojen mukaan kysyntää on kaikista talotyypeistä, mutta omakotitalojen ja rivitalojen kysyntä omalla pihalla on erityisen vahvaa. Tämä trendi on jatkunut koko vuoden.
Suomalaiset nimesivät Tampereen suosikkikaupungikseen Oikotien toukokuussa tekemässä kyselytutkimuksessakin. 23 prosenttia suomalaisista valitsisi muuttokohteekseen Tampereen.
Ero muualle on melko selkeä, sillä kakkossuosikin Helsingin kannatus on 18 prosenttia. Kolmossuosikki muuttokohteeksi on Turku 13 prosentilla ja nelossuosikki Oulu 10 prosentilla.