Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä miesten ruumiinosa on naisista kamalin!

Shutterstock
Julkaistu 24.10.2012 17:00(Päivitetty 25.10.2012 11:18)

Huonosti hoidetut jalat ovat naisten mielestä ällöttävin osa miehen vartaloa, kertoo uusi tutkimus. Hassua on, että naiset eivät pidä omiakaan jalkojaan viehättävinä.

Naisten mielestä jalat ovat epämiellyttävin osa niin heidän omaa kuin miestenkin vartaloa. Yli kaksi viidesosaa uuteen tutkimukseen vastanneista kertoo inhoavansa miesten jalkoja, mutta yhtä moni nainen kertoi vihaavansa omaakin jalkapariaan.

Yksi viidestä naisesta kertoo häpeävänsä jalkojaan niin paljon, ettei paljasjaloin tulisi lähdettyä mihinkään.

Naiset eivät ole mielipiteensä kanssa yksin. Myös miesten mielestä jalat ovat epäviehättävin osa naisten vartaloa. Kolmasosa tutkimukseen vastanneista miehistä oli tätä mieltä.

Vaikka kaksi kolmasosaa vastanneista sanoi tuntevansa painetta pitää jalat hyvännäköisinä, vain harva jaksoi nähdä vaivaa asian eteen.

Vain yksi kymmenestä naisesta kertoi käyttävänsä rahaa jalkojensa hoitoon kuukausittain, silloinkin vain reilut kymmenen euroa kuussa. Vain kuusi prosenttia tutkimukseen osallistuneista naisista kertoi pitävänsä jaloistaan huolta talvikuukausina, luultavasti siksi, etteivät ne ole silloin niin näkyvillä.

Naiset pitävät tutkimuksen mukaan parempaa huolta itsestään kokonaisuudessaan kuin jaloistaan. Naiset myös kertoivat käyttävänsä korkokenkiä näyttääkseen paremmalta, vaikka tietävät haitoista, joita korot jaloille aiheuttavat. Noihin haittoihin kuuluvat esimerkiksi sisäänkasvaneet varpaankynnet sekä rakkulat.

Tutkimuksen teetti Footner.


LUE MYÖS:

TOP 8: Näitä asioita mies häpeää ulkonäössään

Muoti muuttuu – naisten jalat suurenevat!

Korkokengät ovat tuhonneet Kate Mossin jalat – katso!

AVA

Lähde: femalefirst.co.uk

Kuva: Shutterstock

Lisää aiheesta:

Testasimme, saako alkoholijuomia ostettua kaupasta yhdeksän jälkeenMarika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"Aavemetsästäjä Mika Nikkilä kohtaa selittämättömän: "En usko – minä tiedän"30-vuotiaan naisen oireet viittasivat raskauteen – taustalla olikin vakava sairausAamujuontajalta täystyrmäys oudolle uutuusjäätelölleMurehditko liikaa? Harri Gustafsberg neuvoo, kuinka huoliajattelun kierteestä voi vapautua
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 08:15
    Alkoholi

    Testasimme, saako alkoholijuomia ostettua kaupasta yhdeksän jälkeen

  • 06:45
    Asian ytimessä.doc

    Marika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"

  • Eilen20:25
    Halloween

    Aavemetsästäjä Mika Nikkilä kohtaa selittämättömän: "En usko – minä tiedän"

  • Eilen20:15
    Syöpä

    30-vuotiaan naisen oireet viittasivat raskauteen – taustalla olikin vakava sairaus

  • Eilen17:47
    Ruoka

    Aamujuontajalta täystyrmäys oudolle uutuusjäätelölle