Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä mieletön kattohuoneisto kätkee sisäänsä 11 autoa – hissi nostaa superautot suoraan olkkariin

8:14Jokaisen luksusauton omistajan unelma? Auto parkkiin olohuoneeseen
Julkaistu 15.05.2018 16:05

MTV LIFESTYLE – CNN

Tässä luksustalossa asukkaat voivat parkkeerata tyyriit menopelinsä suoraan olohuoneeseensa. Autoilijan unelmaksikin kutsuttu torni on ensimmäinen laatuaan, ja se sijaitsee Miamissa.

CNN:n toimittaja John Defterios tutustuu tähän torniin ylläolevalla videolla.

Porsche Design Tower mainostaa asuntojaan sillä, että omistajan ei tarvitse poistua autostaan ennen kuin on kotonaan. Talossa on autoja varten oma hissi, josta voi poistua kätevästi omaan asuntoonsa. 

Miamissa suuri osa kalliiden asunnon ostajista on ulkomaalaisia, joten suunnittelijoiden täytyy keksiä yhä vain hienompia ideoita heidän houkuttelemisekseen.

Tornin ylimmissä kerroksissa sijaitsee muun muassa lähes kahden tuhannen neliömetrin kattohuoneisto. Sen yhteydessä on 11 kappaletta asunnon omistajalle varattuja autopaikkoja, jotka kaikki sijaitsevat samassa kerroksessa itse asunnon kanssa. Asunnon hinta on huimat 28 miljoonaa euroa.

Luksusautoihin mieltyneille suunniteltu Porsche Design Tower valmistui viime vuonna. Siinä on 132 asuntoa. 

Katso video kattohuoneistosta ja autohissin toiminnasta alta.

Lisää aiheesta:

Autotalli kuin Bond-pahiksella tai Batmanilla: Aston Martin rakentaa asiakkailleen aivan uskomattomia autogallerioitaAston Martinilta tulossa 66-kerroksinen pilvenpiirtäjä – maksaisitko asunnosta 50 miljoonaa?Maailman kallein auto bongattiin liikenteessä – valmistettu vain yksi kappaleAston Martin on valmistanut myös farmareita, eivätkä ne ole kauniita – tämä yksilö yli 350 000 euron arvoinenNo nyt on mahtipontista! Dubaihin suunnitteilla luksusasuntoja veden alleAutotalli ökykämpän olohuoneessa – Singaporessa sekin onnistuu
PorscheSuperautotAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Porsche
  • 19.9.20:33
    Autot

    Porschen sähköautot eivät käy kaupaksi

  • 13.6.06:31
    Kuluttajariidat

    Myyjä antoi ymmärtää, että tyyristä Porschea ei oltu kolaroitu pahasti – sitten paljastui auton lunastushistoria

  • 20.12.202421:01
    Volkswagen

    Volkswagenin kaavailemista säästöistä sopu – Saksan tehtaat pysyvät auki

  • 16.12.202315:32
    Ennätykset

    Insinöörityön tulos palkittiin: Autoilla noustiin korkeammalle kuin koskaan

  • 12.02.202310:56
    Autot

    Tyyriin Porschen hintaa laskettiin vahingossa lähes 90 prosenttia – sadat asiakkaat ehtivät maksaa varausmaksun