Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tältä uuden huippu-iPhonen pitäisi näyttää - näyttö nuolee reunoja

Julkaistu 31.05.2017 16:30
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Applelta odotetaan syksyn tullen kolmea uutta iPhonea. Nykyiset iPhone 7 ja iPhone 7 Plus saavat seuraajakseen iPhone 7s:n ja iPhone 7s Plussan uudistuneella tekniikalla, mutta ylivoimaisesti kiinnostavin tulevista uutuuksista on uusi OLED-näyttöinen huippu-iPhone. Se saattaa saada nimekseen iPhone Edition, iPhone 8 tai iPhone X tai jotakin muiuta.

Myös tästä uudesta huippu-iPhonesta on pikku hiljaa lukuisten vuotojen ja huhujen perusteella muodostunut varsin kattava kokonaiskäsitys. Nyt iDrop News -sivusto on kuullut lähteeltään tulevan iPhonen tarkoista mitoista ja luonut tällä perusteella alta löytyvät kuvat.

Uutuuden mittojen pitäisi olla 143,59 x 70,94 x 7,57 millimetriä, eli se olisi joka suuntaan hieman nykyisen iPhone 7:n 138,3 x 67,1 x 7,1 millimetriä mittoja kookkaampi.

Uusi iPhone saisi 5,8 tuuman OLED-näytön, jonka odotetaan kattavan käytännössä koko laitteen etupuolen jättäen kapean reunuksen jokaiselle reunalle. iDrop Newsin kuvissa näytön yläreunasta on ”leikattu” osa etukameroille sekä 3D-antureille. Osa huhuista on väittänyt näiden olevan integroitu myös osaksi näyttöä niin, että ne toimisivat sen läpi. Sormenjälkitunnistimen odotetaan myös olevan osa näyttöä, mikäli Apple onnistuu suunnitelmiensa toteuttamisessa.

Takana uudessa iPhonessa kaksoiskamera on järjestelty pystysuuntaan. Lisäksi uusi iPhone on huhujen mukaan saamassa myös langattoman latauksen tuen.

iPhone 7 vs. uusi iPhone vs. iPhone 7 Plus:

Samsung Galaxy S8 vs. uusi iPhone vs. Galaxy S8+:

Lisää aiheesta:

6,1 tuuman uusi iPhone-malli voi viivästyä loka-marraskuulle – syynä uusi LCD-näyttötekniikkaApplen suunnitelmat paljastettiin: ensi syksynä kolme uutta iPhonea suurilla näytöilläiPhone 7s ja iPhone 7s Plus edeltäjiään paksumpia - vanhat suojakuoret eivät välttämättä kelpaaVideo paljastaa lähes kaiken: tältä uuden iPhonen odotetaan näyttävänSeuraavan iPhonen myynnistä odotetaan ”ennennäkemättömän” suurta – näitä ominaisuuksia odotetaanMaanantaina julkistettavan uuden iPhonen huhut tiivistyvät – tätä on luvassa
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 12:57
    Verkkohuijaukset

    Huijarit ottavat kaiken irti verosesongista: "He tietävät, että moni asioi juuri nyt OmaVerossa"

  • Eilen19:00
    Ukrainan sota

    Venäjän droonisota yltyy – kolme erilaista sotakonetta lentää nyt Ukrainan taivaalla

  • Eilen18:55
    Videopelit

    Löytyykö sinulta tällainen ohjekirja tai pahvikotelo? Voi olla satasien arvoinen: "Älkää hävittäkö"

  • Eilen06:02
    Robotiikka

    Suomalaisyrityksen Arska-humanoidirobotti hurmaa ihmiset – "Potentiaalisin käyttökohde terveydenhuolto"

  • Eilen05:20
    Droonit

    Drooneja: Lentoliikenne keskeytettiin Brysselissä