Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Europolin sivuilla julkaistu kuva albanialaisesta Rexhep Spatasta, jota epäillään suuren amfetamiinivyyhdin päätekijäksi.
Europolin sivuilla julkaistu kuva albanialaisesta Rexhep Spatasta, jota epäillään suuren amfetamiinivyyhdin päätekijäksi.
Julkaistu 12.08.2019 21:35
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Suuren amfetamiinivyyhdin päätekijäksi epäilty Rexhep Spata pakoilee poliisia. Mies oli jo aiemmin oikeuden edessä huumerikoksista epäiltynä, mutta syytteet kaatuivat.

Keskusrikospoliisi lisäsi albanialaisen Rexhep Spatan Europolin Euroopan etsityimpien henkilöiden listalle ja tiedotti asiasta sunnuntaina.

36-vuotiaan Spatan epäillään organisoineen kymmenien amfetamiinikilojen salakuljetuksen Suomeen sekä aineen edelleen levittämisen. Tapauksen tutkinta on yhä kesken, mutta muita vyyhtiin liittyviä henkilöitä on jo tuomittu.

Tapauksen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Toni Uusikivi Helsingin poliisista kertoo, ettei poliisilla ole minkäänlaista hajua Spatan olinpaikasta.

– Olemme kyllä tehneet ulkomaiden viranomaisten kanssa yhteistyötä, mutta meillä ei ole mitään havaintoja siitä, missä hän liikkuu.

Hänen mukaansa miehestä ei myöskään ole tullut vihjeitä.

– Se on valitettavaa, mutta Euroopan turuilla ja toreilla voi vaihdella henkilöllisyyksiä ja nimiä yhtä tiheään kuin me tavan ihmiset vaihtelemme alusvaatteita, Uusikivi summaa.

Kannabisepäilyjä ja pahoinpitelyitä

Spata on jo aiemmin ollut epäiltynä törkeisiin huumausainerikoksiin liittyen.

Tällainen on suuren huumeoperaation aivoiksi epäilty albanialaismies, jonka KRP nosti Euroopan etsityimpien listalle: Puri tuntematonta nenästä ja rähisi baarissa, epäiltiin huumebisneksistä jo aiemmin

Hänet tuomittiin vuonna 2014 kahdesta törkeästä huumausainerikoksesta Helsingin käräjäoikeudessa. Tuomion mukaan hän oli kahden muun miehen kanssa pitänyt hallussaan levitystarkoituksessa kymmeniä kiloja kannabista.

Syytteet kuitenkin kaatuivat näytön puutteeseen Helsingin hovioikeudessa.

Huumausaineisiin liittyvien rikosepäilyjen lisäksi Spata on ollut tekemisissä viranomaisten kanssa väkivaltarikoksiin liittyen.

Mies on aiemmin tuomittu ainakin kahdesta pahoinpitelystä Helsingin käräjäoikeudessa. Väkivaltatilanteet sattuivat baarissa.

Toisessa tapauksessa Spata oli purrut miestä nenästä ja toisessa lyönyt toista tuopilla päähän sekä muksaissut tätä nyrkillä silmään.

Poliisi kiinnostui, kun hormonilähetys tupsahti väärään osoitteeseen

Nyt kyseessä olevat rikosepäilyt liittyvät vyyhtiin, jonka yhteydessä poliisi takavarikoi viime vuoden elokuussa yhteensä lähes 50 kiloa amfetamiinia ja suuren summan käteistä maastokätköistä, autosta ja asunnosta pääasiassa Pohjois-Helsingin alueella.

Laittomien aineiden jäljille päästiin, kun poliisi sai tiedon suuresta hormonilähetyksestä, joka oli mennyt vahingossa väärään osoitteeseen.

Kokonaisuuteen liittyneitä henkilöitä tuomittiin Helsingin käräjäoikeudessa viime maaliskuussa.

Poliisi uskoo, että Spata on vyyhdin päätekijä. Häntä ei ole kuitenkaan onnistuttu tavoittamaan. 

Etsintäkuulutuksen mukaan Spata puhuu albaniaa. Hänellä on harmaat silmät ja hän on 178 senttiä pitkä. Hän on syntynyt 28. syyskuuta vuonna 1982.

KRP on pyytänyt vihjeitä miehen olinpaikasta ja liikkeistä puhelimitse numeroon 050 440 1800 tai sähköpostitse osoitteeseen wanted.krp@poliisi.fi 

Lisää aiheesta:

KRP epäilee ruotsalaista rikollispomoa "Mansikkaa" rikoksista SuomessaSyyte: Kansainvälinen rikollisliiga toi Suomeen 200 kiloa huumeita – tavoitteena vankka jalansija markkinoiltaSyyte: Yksi lähivuosien etsityimmistä rikollisista pyöritti Sukevan vankilasta miljoonien huumebisnestä – mies kiistää kaiken MTV:lle: "En ikipäivänä olisi ottanut sellaista riskiä"Video: Suomen etsityimpiin rikollisiin lukeutunut Arman Alinko tuotiin oikeuden eteen – pysyy edelleen vangittunaYksi Suomen etsityimmistä miehistä viimein oikeuteen – epäillään junailleen maahan valtavasti huumeitaEuropolin etsityimpien listalla uusi kasvo: Irakilaisen Arman Alinkon uskotaan junailleen Suomeen massiivista määrää huumeita – "Toivomme, että hän jää kiinni"
RikosepäilytHuumerikoksetHuumeetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikosepäilyt
  • Eilen15:08
    Seksuaalirikokset

    16-vuotiasta skuuttikuskia epäillään useista seksuaalirikoksista Helsingissä

  • Eilen10:45
    Henkirikokset

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan pienen lapsensa nähden Tampereella

  • 2.11.06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • 31.10.13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • 31.10.12:13
    Puolueet

    Jaana Kavonius vapautettiin – "Jatkan totuuden kertomista"