Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Taleban: Afganistanin tytöt pääsevät takaisin kouluun mahdollisimman pian

Talebanin lupauksiin edellistä valtakautta laajemmista naisten oikeuksista on suhtauduttu varsin skeptisesti.
Talebanin lupauksiin edellistä valtakautta laajemmista naisten oikeuksista on suhtauduttu varsin skeptisesti.
Julkaistu 21.09.2021 11:54(Päivitetty 21.09.2021 12:15)

MTV UUTISET–STT

Afganistania hallitseva äärijärjestö Taleban sanoo päästävänsä tytöt takaisin kouluun mahdollisimman pian.

–  Me viimeistelemme asioita, sanoi Talebanin tiedottaja Zabihullah Mujahid tiistaina.

–  Se tapahtuu niin pian kuin mahdollista.

Mujahidin mukaan ennen tyttöjen paluuta kouluun on varmistettava "turvallinen oppimisympäristö".

Viime viikolla Talebanin opetusministeriö määräsi yläaste- ja lukiotason miespuoliset opettajat ja oppilaat palaamaan kouluihin. Naisopettajista tai -oppilaista ei kuitenkaan tuolloin puhuttu mitään.

Talebanin lupauksiin edellistä valtakautta paremmista naisten oikeuksista on suhtauduttu varsin skeptisesti. Talebanin aiemmalla valtakaudella naisten työnteko ja koulussakäynti käytännössä estettiin.

Taleban julkisti virkaa tekevän hallituksensa aiemmin syyskuussa. Mujahid ilmoitti tiistaina pelkästään miehistä koostuvan hallituksen viimeiset nimet.

Mujahid ei nostanut esiin Talebanin lakkauttamaa naisasioiden ministeriötä.

Naisten kohtalo yliopistoissa epävarma

Aiemmin syyskuussa Taleban sanoi, että naiset saisivat opiskella yliopistossa, kunhan he opiskelevat miehistä erillään.

Taleban on myös vaatinut opiskelevilta naisilta koko kehon peittävän abayan tai lähes koko kasvot peittävän niqabin käyttöä ja suostumista sukupuolten väliseen erotteluun.

Määräyksen on epäilty voivan jättää naiset joka tapauksessa yliopisto-opetuksen ulkopuolelle, koska erillisiin opiskelutiloihin ei ole resursseja eikä naisopettajia välttämättä ole riittävästi.

Lisää aiheesta:

"Naisilta kielletty kaikki paitsi hengittäminen"– näin asiantuntija auttaisi Afganistanin tyttöjäTaleban kieltää naisten työskentelyn kansalaisjärjestöissä – naisilta kielletty opiskelu, yksin matkustaminen ja jopa puistossa käyntiTalebanin johtaja määräsi naiset käyttämään burkhaa Afganistanissa – "Jos ei ole tärkeää tehtävää, on parempi pysyä kotona"Afganistanilaiset naiset protestoivat tyttöjen koulutuksen puolesta KabulissaTaleban linjasi: Naiset erotellaan miehistä yliopistoissa – heikentänee naisten koulutusmahdollisuuksiaTaleban käskee naisia pysymään kotona kunnes joukot saadaan ruotuun – jäsenet saattavat käydä käsiksi "koulutuksen puutteen vuoksi"
AfganistanTalebanTasa-arvoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • ke17:52
    Taleban

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • ti16:02
    Taleban

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan

  • ma20:20
    Taleban

    Talebanit pimensivät Afganistanin verkkoyhteydet täysin

  • 21.9.15:42
    Donald Trump

    Trumpilta uhkavaatimus Afganistanille

  • 20.9.05:01
    Hyvän mielen jutut

    Taleban vapautti yli puoli vuotta sitten vangitun brittipariskunnan – katso perheen jälleennäkeminen