Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Taisteleeko Isis tämän pillerin voimalla? – ”Et pysty edes sulkemaan silmiäsi”

Turkin viranomaiset takavarikoivat suuren määrän Captagon-nimistä huumetta. Kuva vuonna 2010 tehdystä takavarikosta Libanonissa.
Turkin viranomaiset takavarikoivat suuren määrän Captagon-nimistä huumetta. Kuva vuonna 2010 tehdystä takavarikosta Libanonissa.
Julkaistu 22.11.2015 22:37(Päivitetty 22.11.2015 23:29)
Toimittajan kuva

Jouni Munukka

jouni.munukka@mtv.fi

jmunukka

Isis ei taistele pelkän ideologian voimalla, vaan apuna saattaa olla pieni pilleri, jolla on hurjat vaikutukset. 

Turkin viranomaiset ilmoittivat takavarikoineensa 11 miljoonaa pilleriä Captagon-huumetta, jota valmistetaan erityisesti Syyriassa. Takavarikko tehtiin kahdessa erillisessä iskussa maan välisten rajan tuntumassa. 

Takavarikoitu pillerikasa painoi lähes kaksi tonnia. 

Captagon on amfetamiinia sisältävä pahamaineinen huume, joka on erittäin suosittua Lähi-Idässä. 

Se kiihdyttää Syyriassa riehuvaa sisällissotaa, sillä huumetta myymällä rahoitetaan asehankintoja. 

Aineella hurjat vaikutukset

On mahdollista, että myös osa terrorijärjestö Isisin taistelijoista käyttävät ainetta. CNN:n haastattelussa 19-vuotias entinen Isis-taistelija Kareem kertoo, että järjestön keskuudessa huumeiden käyttö oli tavallista.

Kareem kuvailee aineen vaikutuksia hurjiksi. 

– He antoivat meille huumeita, hallusinaatioita aiheuttavia pillereitä. Niiden avulla saattoi taistella välittämättä siitä, elätkö vai kuoletko, Kareem kommentoi CNN:lle. 

CNN ei kuitenkaan ole pystynyt vahvistamaan, että Kareem on todella taistellut Isisin riveissä. 

Suosittu jihadistien keskuudessa

USA:n tiedustelulähteet pitävät kuitenkin hyvin todennäköisenä, että osa jihadisteista käyttää Captagonia. 

– Voit pysytellä valveilla päiviä putkeen, sinun ei tarvitse nukkua. Uskot, että olet voittamaton, eikä mikään voi vahingoittaa sinua, Washingtonin sairaalassa työskentelevä tohtori Robert Keisling sanoo. 

Capta
Captagon-kauppanimellä tunnettu huume on edullista valmistaa ja aiheuttaa voimakasta riippuvuutta.AFP / Lehtikuva

BBC haastatteli Captagonia käyttäneitä libanonilaisia dokumentissaan, joka lähetettiin syyskuussa. 

– Et pysty nukkumaan. Et edes pysty sulkemaan silmiäsi, sen voi unohtaa. Tunsin kuin omistaisin maailman. Aivan kuin minulla olisi ollut voima, jota kenelläkään ei ole. Todella mukava tunne, käyttäjät kertoivat. 

Edullista ja koukuttavaa

Asia ei täysin uusi, sillä Isisin edeltäjä Irakin al-Qaida oli tunnettu siitä, että se syötti taistelijoilleen huumeita. Näin he kestivät paremmin taistelussa syntyviä henkisiä ja fyysisiä tuskia. 

– Se teki heistä pelottomia taistelukentällä, joten tämä vaikuttaa tutulta, terrorismin vastaista järjestöä edustava Daveed Gartenstein kommentoi. 

Aine on kaiken lisäksi edullista ja helppoa valmistaa. Pilleri Captagonia maksaa Reutersin mukaan viidestä kahteenkymmeneen dollaria. 

Huumeen käyttö on yleistynyt Syyriassa hallitusten joukkojen ja kapinallisten ohella maan sisällissodan kauhuista kärsivän tavallisen kansan keskuudessa. 

Aine kehitettiin alunperin lääkkeeksi, mutta sen käyttö kielettiin monessa maassa liiallisen koukuttavuuden takia. 

Suomessa ensimmäisenä Captagonista kertoi sunnuntaina Iltalehti. 

Lähteet: AFP, CNN, Washingon Post, Guardian, Independent

Lisää aiheesta:

"Hyvinvointijuoma" ajoi Jasminen riippuvuuteen ja velkoihin – aine Suomessa kiellettyZombiehuumetta ja Tinder-viestejä – nyt puhuu Kolumbian treffiansan uhriSyyria teki Isisin taistelupiristeestä suurimman vientituotteensa ja nyt sitä käytetään Lähi-idän työmailla ja eliitin bilehuumeenaTaleban lupaa kieltää huumekaupan, mutta selviääkö Afganistan ilman sitä? – maalla lähes monopoli heroiinin ja oopiumin tuotannossaMetamfetamiinista iso epidemia Afganistanissa – maassa jo valmiiksi valtava huumeongelmaSuomalaisasiantuntija: Näin Isisin taisteluhuume eroaa jatkosodan vaietusta piristeestä
IsisUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Isis
  • 17.10.10:43
    Rikosepäilyt

    Miljoonien eurojen petosepäily irakilaisperheen suojaamisesta – syyttäjä ei nosta syytteitä Securitas-ex-turvapomolle

  • 8.10.18:48
    Iso-Britannia

    Poliisi: Synagogalla Britanniassa väkijoukkoon hyökännyt vannoi uskollisuutta Isisille

  • 12.8.12:24
    Uhkaukset

    Irakilaisveljekset oikeudessa poliisivartijan tappouhkailusta ja silmille sylkemisestä – "Minä olen islamin valtion mies"

  • 27.5.15:19
    Terrori-iskut

    Viime kesän veitsihyökkäyksestä epäilty syyrialaismies tunnusti syyllisyytensä oikeudessa Saksassa

  • 1.2.20:54
    Somalia

    Trump: Yhdysvallat tehnyt iskuja Somaliaan