Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juuso Sirviön murhaa puidaan nyt käräjillä – Syyttäjä: "Uhrille ei annettu mitään armoa"

0:40Tässä paikassa iisalmelaisen Juuso Sirviön surmaajat odottivat uhriaanVideolta näet kuvan: tällä paikalla Juuso Sirviö joutui kuolettavan väkivallan uhriksi Tervon Savelassa
Julkaistu 08.10.2020 11:01

MTV UUTISET – STT

Syyttäjän mukaan naisella oli kaunoja entistä seurustelukumppaniaan kohtaan.

Pohjois-Savon käräjäoikeudessa luettiin tänään liuta syytteitä avioparille, joka syyttäjän mukaan murhasi naisen entisen seurustelukumppanin Juuso Sirviön Tervossa toukokuussa.

30-vuotias Sirviö ilmoitettiin kadonneeksi toukokuun toisella viikolla, koska omaiset eivät olleet saaneet häneen yhteyttä. Mies löytyi kuolleena Tervosta viikkoa myöhemmin.

Syyttäjän mukaan Sirviön 34-vuotias ex-puoliso ja tämän nykyinen 30-vuotias mies houkuttelivat uhrin Iisalmesta Tervoon 6. toukokuuta. Nainen sopi uhrin kanssa tapaamisen Savelan ulkoilualueelle. Mies meni haulikon kanssa rakennuksen nurkan taakse piiloon.

Kun Sirviö oli saapunut paikalle, mies ampui häntä haulikolla takaapäin kaksi kertaa. Uhri ei kuollut laukauksiin, jolloin mies ja nainen syyttäjän mukaan yhdessä hakkasivat ja potkivat uhria.

Pariskunta siirsi tajuttoman uhrin tämän omaan autoon ja kuljetti tämän Heikkilän alueelle, missä mies vielä hakkasi uhria useita kertoja päähän metallisella liinankiristimellä ja nainen lapiolla. Sitten he kätkivät ruumiin maastoon kaivamaansa hautaan.

Syyttäjän mukaan pariskunta vei uhrilta lompakon, puhelimen, auton ja kotiavaimet. Tervosta he ajoivat Iisalmeen ja uhrin kotiin, mistä veivät vielä käteistä rahaa. Kaikkiaan saaliikseen he saivat rahaa enintään runsaat 800 euroa, syytteissä sanottiin.

Lue myös: Tässä paikassa Juuso Sirviön surmaajat odottivat uhriaan – ex-tyttöystävä ja uusi mies olivat vastassa haulikon kanssa tarkoituksena antaa "opetus": tutkitaan nyt murhana

Mies myöntää väkivallan, nainen kiistää

Syyttäjän mukaan naisella oli kaunoja entistä seurustelukumppaniaan kohtaan. Teko oli vakaasti harkittu ja raaka, syyttäjä sanoi.

– Uhrille ei ole missään vaiheessa annettu mitään armoa, vaikka siihen olisi ollut mahdollisuus estelemällä toista tai ambulanssin kutsumisella ennen hautaamispaikan lopullisia surmaniskuja liinakiristimellä ja lapiolla, syyttäjä sanoi haastehakemuksessaan.

Syyttäjä vaatii kummallekin elinkautista vankeusrangaistusta murhasta. Lisäksi heitä syytetään myös sarjasta mökkimurtoja ja -paloja vuoden alkupuoliskolla.

Kirjallisessa vastauksessaan käräjäoikeudelle mies on myöntänyt uhriin kohdistetun väkivallan. Hän kuitenkin kiistää murhasyytteen ja katsoo syyllistyneensä tappoon.

Nainen puolestaan kiistää kohdistaneensa uhriin mitään väkivaltaa tai aiheuttaneensa tämän kuolemaa. Naisen mukaan puhe oli ollut vain uhrin hakkaamisesta, jonka tarkoituksena olisi ollut antaa uhrille "opetus" ja saada tämä lopettamaan yhteydenpito häneen.

Lue myös: Ex-heila huijasi ennen ihmisiä netissä, nyt häntä tutkitaan taposta – tämä kadonneen Juuson henkirikoksesta ja epäillyistä tekijöistä tiedetään

Lisää aiheesta:

Syyttäjä: Mies kiilasi ex-puolisonsa auton ulos tieltä satasen vauhdissa – puukotti sitten autossa olleitaPernon kaksoismurhasta syytetylle kolmikymppiselle miehelle tuomio tänään – Syyttäjä: Näin järkyttävä veriteko tapahtuiHelsingin Kallion asuntolamurhasta luettiin syytteet: Kaksi pikkutyttöä menetti isänsä julmassa teossa – uhrilla oli yli sata pistohaavaaMilla Aronen, 21, katosi kesken varusmiespalveluksen, ruumista ei ole vieläkään löytynyt – ex-poikaystävän murhasyyte nyt hovioikeudessaHäikäilemätön ex-tyttöystävä soitti murhan jälkeen Juuso Sirviön äidille ja esitti tietämätöntä – tuttavat kertoivat myrskyisästä on-off-suhteesta poliiseille: vihakohtauksia saanut nainen löi ja hakkasiIisalmelaisen Juuso Sirviön ampuneelle miehelle elinkautinen tuomio murhasta – ex-tyttöystävälle kolme vuotta vankeutta
HenkirikoksetKuolemaKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • 5.12.10:47
    Oikeudenkäynnit

    Hovioikeus antoi tuomion Ullanlinnan murhajutussa – elinkautinen napsahti

  • 4.12.18:17
    Jyväskylä

    Vanhempansa Jyväskylässä murhannut kolmikymppinen mies oli syyntakeeton

  • 4.12.16:19
    Vantaa

    Äitinsä itsenäisyyspäivänä raa'asti murhannut mies oli syyntakeeton

  • 2.12.06:31
    Vankila

    Kidutusmurhaaja vapautuu vankilasta

  • 28.11.14:56
    Rikos

    Ratinan puukotuksista kolme oli henkirikoksen yrityksiä – tämä tapahtumista selvisi