Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suurimmat avustuspotit keskustan ja kokoomuksen nuorisojärjestöille

Shutterstock
Julkaistu 13.04.2016 16:11

MTV UUTISET – STT

Keskustan, kokoomuksen ja SDP:n nuorisojärjestöt saavat opetus- ja kulttuuriministeriöltä tänäkin vuonna muhkeimman avustuspotin poliittisista nuorisojärjestöistä.

Keskustanuoret saa avustusta yli 670 000 euroa, kokoomusnuoret 650 000 euroa ja demarinuoret yli 520 000 euroa. 

Perussuomalaisten nuorisojärjestön potti puolestaan jäi reiluun 110 000 euroon. Järjestön saama tuki kuitenkin kasvoi 30 000 eurolla edellisvuodesta. 

Perusuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen twiittasi tuoreeltaan, että epäsuhdat puolueiden nuorisojärjestöjen tuissa ovat käsittämättömiä ja hyvävelipelin on loputtava.

Arviointi- ja avustustoimikunnan puheenjohtajana toiminut Sini Korpinen kertoo, että kehittynyt toiminta ja kasvanut kysyntä ovat vaikuttaneet perussuomalaisten nuorten tuen kasvamiseen. Korpisen mukaan perussuomalaisten nuorisojärjestö haki vähemmän rahaa kuin esimerkiksi kokoomus- tai keskustanuoret, minkä vuoksi tuki ei olisi voinut olla yhtä suuri. 

– Perussuomalaisten nuorten hallinnossa on oltu muita poliittisia nuorisojärjestöjä jäljessä. Tämä on ollut myös muna-kana-tyyppinen ongelma. Kysymyksenä on ollut, onko toiminnan kehittämiseen ollut mahdollisuutta.

"Mielipiteillä ei vaikutusta tukeen"

Vuonna 2014 korkein hallinto-oikeus katsoi, että perussuomalaisten nuorten avustushakemus hylättiin osin väärin perustein vuonna 2013. Silloin ministeriö perusteli tuen vähentämistä sillä, että nuorisojärjestön kannanotot monikulttuurisuudesta olivat ristiriidassa nuorisolain arvopohjan kanssa.

Korpinen sanoo, että puolueiden mielipiteiden sijaan avustuspäätöksissä on katsottu esimerkiksi toiminnan kehittymistä ja laajuutta.

– Arviointi- ja avustustoimikunnan esitys avustuksen määrästä ei ole kannanotto järjestön mielipiteiden puolesta tai niitä vastaan.

Arviointi- ja avustustoimikunnassa on päätöstä tehdessä ollut kaikkien eduskuntapuolueiden nuorisojärjestöjen ehdottama jäsen vihreitä nuoria lukuun ottamatta. Puheenjohtaja Korpinen on kokoomuslainen, ja hän on toiminut aiemmin muun muassa entisen hallinto- ja kuntaministeri Henna Virkkusen (kok.) erityisavustajana.

Suhteellisesti merkittävän lisäyksen aiempaan tukeen sai myös vihreät nuoret, joka sai edellisvuoden 105 000 euron sijaan 13 000 euroa. Vasemmistonuoret sai puolestaan 330 000 euroa, svensk ungdom 225 000 euroa ja kristillisdemokraattien nuorisojärjestö 55 000 euroa.

Opetus- ja kulttuuriministeriö myönsi valtakunnallisille nuorisojärjestöille avustuksina yhteensä yli 12 miljoonaa euroa.

Lisää aiheesta:

Perussuomalaisten nuorisojärjestö sai selvästi vähemmän rahaa kuin muut – syynä historia, virkamies avaa MTV:lle"Ristiriitaista" – rauhanjärjestöt tyrmistyivät avustuksen lakkauttamisestaPerussuomalaisten nuorten saaman yleisavustuksen määrä putosi roimasti – taustalla viimevuotisen kohutviitin takia takaisin perityt rahatPS-Nuoret: Valtionavustuksen peruminen muistuttaa poliittista syrjintääHalla-aho älähti: Yli 100 000 euron avustusten epääminen PS-nuorilta kohtuutonta – "Käytännössä lopettaa PS-nuorten toiminnan ja ajaa sen konkurssiin" Tviittikohu peruutti 115 000 euron tuet, yli 50 000 euroa peritään takaisin – PS-Nuoret valmis viemään ministeriön päätöksen oikeuteen: "Nyt heillä sitten on keksittynä syyt ja tekosyyt"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 10:31
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutkii Joroisten räjähdystä onnettomuutena

  • 10:09
    Liikenneonnettomuudet

    Poliisi vahvistaa MTV Uutisille: Sastamalassa isompi liikenneonnettomuus – "Loukkaantuneita on"

  • 09:29
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja huolestui: minne katosi yksi asukas?

  • 09:28
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt