Iltalehden toimittajien uusi kirja Riikka Purrasta piirtää kuvan ristiriitaisesta vallankäyttäjästä, jonka nousu perussuomalaisten johtohahmoksi kytkeytyy Jussi Halla-ahon ympärille rakentuneeseen liikkeeseen.
Iltalehden toimittajien Onni Karin ja Lauri Nurmen teos Riikka Purra – Suomen rautarouva (Into Kustannus) julkaistiin tänään keskiviikkona.
Kirjan pääaineisto ovat perussuomalaisten kansanedustajan, valtiovarainministeri Riikka Purran vanhat blogikirjoitukset ja hänen kommenttinsa sosiaalisessa mediassa ja erilaisilla keskustelupalstoilla.
Lisäksi Kari ja Nurmi ovat tutustuneet Purrasta aiemmin tehtyihin haastatteluihin ja jututtaneet Purran tuntevia ihmisiä. Purraa ei ole kirjaan haastateltu.
Purra itse kertoo Facebookissa lukeneensa lehdestä, että hänestä on tehty kirja.
Lue myös: Tällainen on Riikka Purra – jakaa somessa ruokakuvia ja otoksia koirastaan
Ristiriitojen ihminen
Kirjan lähteiden perusteella Purrasta kuoriutuu Nurmen ja Karin mukaan monessa mielessä ristiriitainen persoona.
Yksi Purraa määrittävä asia on suorituskeskeisyys.
– Kun siihen yhdistää hänen traagiset elämänkokemuksensa – äiti menehtyy, kun Purra on 12-vuotias ja kahdestaan kotona äidin kanssa – niistä jokainen lukija voi miettiä, millä tavalla ne ovat mahdollisesti vaikuttaneet Purran toimintaan aikuisena, Nurmi kommentoi Huomenta Suomessa
